مانند براکت‌های فلزی معمولی، دستگاه‌های ارتودنسی شفاف بر روی دندان‌ها فشار وارد می‌کنند و باعث می‌شوند به تدریج به موقعیت صحیح خود حرکت کنند. دستگاه‌های ارتودنسی نامرئی بسته به نوع دستگاه به روش‌های مختلفی این فشار را وارد می‌کنند. همانطور که در ادامه خواهیم دید، ارتودنسی نامرئی می‌تواند شامل براکت‌های شفاف یا اسپلینت‌های دندانی باشد.

ارتودنسی شفاف یکی از تکنیک های محبوب امروزی، استفاده از براکت های شفاف شامل براکت های سرامیکی و پلاستیکی جهت ناپدید بودن دستگاه بر روی دندان در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن میباشد. این براکت ها زمانی که فرد تمایل دارد دستگاه در دید نباشد و به خصوص در بیماران بالغ شامل مزایایی میباشد. از معایب این روش افزایش هزینه و طول دوره ی درمان است. در صورتی که براکتهای سرامیکی همراه با سیم های همرنگ دندان استفاده شوند، تقریبا دستگاه به طور کامل غیر قابل دید است.

ارتودنسی شفاف

با توجه به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان امروزه تعداد افراد بزرگسالی که برای ارتودنسی شفاف مراجعه میکنند به مراتب بیشتر شده است. معمولا کسانی که در سنین بزرگسالی اقدام به ارتودنسی میکنند احساس رضایت بیشتری دارند. طبق گزارش های انجمن دندانپزشکی آمریکا سنین رشد بهترین زمان برای ارتودنسی به شمار می آید اما در واقع هرگز برای ارتودنسی و بخصوص ارتودنسی شفاف دیر نیست. با ارتودنسی لبخندی زیبا داشته باشید تا از اعتماد به نفس بالایی برخوردار شوید. امروزه با پیشرفت در خدمات دندانپزشکی مانند ارتودنسی شفاف تکنیک ها و روش های محبوب و نوظهور در حوزه ی خدمات درمانی پدید آمده که روز به روز بر مراجعه کنندگان آن افزوده میشود.
براکت هایی که با دندانها یک رنگ هستند جلوه ای خاص به لبخند شما میدهند. از طرفی مدت زمان ارتودنسی شفاف نسبت به ارتودنسی دندان کمی بیشتر طول میکشد. به طوری که این روش با براکت های فلزی ۱۸ ماه به طول می انجامد اما همین روش با براکت های شفاف تقریبا ۲۴ ماه طول میکشد.

گذشته ای از ارتودنسی شفاف

ارتودنسی برای اولین بار در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ تحت عنوان مقاله ای به نام تاریخچه ی ارتودنسی و توسط دیوید ایوانز ظهور کرد. اما ارتودنسی نامرئی در سال ۱۹۹۷ به وسیله ی سیستم فناوری سه بعدی و مرتب کنندگان پلاستیکی که شبیه به قالب ارتودنسی بود، برای بار اول در حوزه ی دندانپزشکی میتوان گفت انقلابی صورت گرفت.

فواید ارتودنسی نامرئی

بر همگان مشخص است که بزرگسالان روز به روز تعدادشان بر علاقه مندان ارتودنسی شفاف افزوده میشود. چرا که با استفاده از این روش در واقع زندگی دوباره ای به بزرگسالان ما بخشیده میشود. ارتودنسی شفاف در زمان غذا خوردن به راحتی از دهان خارج میشود تا پاکیزگی دندانها و تمیز کردن آن رعایت شود. با ارتودنسی ظاهر دندان های بیمار جلوه ای بهتر میگیرد و سلامتی دندانها تضمین میشود.
مزایایی نظیر کاهش بیماری های لثه ای، کاهش پوسیدگی دندان ها و از بین رفتن بی نظمی دندان ها را میتوان برای ارتودنسی در نظر گرفت.
وقتی دندان های ما از چیدمانی منظم و سالم تر بخوردار باشد باکتری ها و تکه های غذا به راحتی در لابه لای آنها گیر نمیکند و به مرور زمان سلامت دندان شما تضمین میگردد.

ارتودنسی شفاف
ارتودنسی شفاف

منظم شدن دندانها تا آخر عمر

تمامی اهداف مراکز دندانپزشکی که خدمت ارتودنسی شفاف را ارائه میکند طول عمر بالا و زیبایی همیشگی برای بیمار میباشد. براکت های ارتودنسی شفاف با مینا دندان ها یک رنگ و شبیه به براکت های فلزی است که بیشتر بخاطر زیبایی و نامرئی بودن آنها مورد توجه قرار میگیرد. هزینه های ارتودنسی شفاف نسبت به سایر روش ها در ارتودنسی بیشتر خواهد بود که زیبایی دندان ها حفظ خواهد شد.

ارتودنسی شفاف با الاینر های شفاف

در ارتودنسی شفاف پلاک هایی شفاف نظیر اینویزیلاین از قالب های متحرک و شفافی استفاده میشود که به وسیله ی پلاستیک های محکم و سفت دندان ها را صاف و منظم مینمایند. در این روش از هیچ نوع براکت و سیمی استفاده نمیشود. اما در صورتی که جای گذاری بریس های فلزی و ثابت در دهان تان شما را آزار میدهد، از ارتودنسی نامرئی میتوانید بهره ببرید.

زمان ارتودنسی شفاف به وسیله ی پلاک متحرک

طول دوره ای ‌که ارتودنسی دندانها توسط بریس های نامرئی ۱۸ میباشد که طول این دوره نسبت به وضعیت هر بیمار متفاوت خواهد بود. البته نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که با توجه به طول کشیدن خدمات ارتودنسی شفاف توصیه میشود کلینیک موردنظر شما در نزدیکترین مکان به شما باشد تا هم از کیفیت خوبی برخوردار باشد و هم باعث خستگی شما در هنگام رفت و آمد نشود.

معایب ارتودنسی نامرئی

در این جهان هیچ چیزی کامل و صد در صدی نیست تا ما بگوئیم این محصول و خدمات صد در صد تضمینی است‌ اما معایبی مانند گران بودن، استفاده ی مدام در ۲۲ ساعت از شبانه روز، ناراحتی کوچکی پس از نصب، دردسرساز بودن را میتوان برای ارتودنسی نامرئی در نظر گرفت.

جهت دریافت مشاوره و درمان در حوزه ی ارتودنسی شفاف میتوانید به مرکز ما مراجعه نمایید تا متخصصان و کارشناسان ما شما را در جریان آخرین اطلاعات و درمان های ارتودنسی دندانها قرار دهد.‌

شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره در رابطه با انجام ارتودنسی شفاف با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید.

سوالات متداول

آیا بریس‌های شفاف بیشتر از بریس‌های معمولی دوام می‌آورند؟

سیستم ارتودنسی شفاف انتخابی می‌تواند بر طول مدت درمان تأثیر بگذارد، اما پیچیدگی موردی که باید درمان شود آن چیزی است که واقعاً مدت زمان را تعیین می‌کند، نه رنگ یا محل براکت‌ها.

حداقل سن برای شروع درمان ارتودنسی چه زمانی است؟

حداقل سن برای ارتودنسی نامرئی وجود ندارد. متخصصان توصیه می‌کنند کودکان را در حدود سن 6 سالگی برای مشاوره نزد متخصص ارتودنسی ببرید تا بررسی شود که دندان‌ها به طور طبیعی رشد می‌کنند یا خیر.

چه زمانی می‌توانید نتایج ارتودنسی شفاف را ببینید؟

همه چیز به تشخیص و نوع دستگاه بستگی دارد، اگرچه در بسیاری از موارد نتایج ارتودنسی شفاف پس از ماه سوم درمان قابل مشاهده است.

4.8/5 - (17 امتیاز)

3 پاسخ

    1. سلام دوست عزیز
      هزینه درمان بستگی به نیاز بیمار و مدت درمان دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با هزینه ارتودنسی با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *