ارتودنسی شفاف یا نامرئی نوعی روش ارتودنسی است که از براکت‌ها و سیم‌های فلزی استفاده نمی‌کند. در عوض، از یک سری بریس ها یا پلاک‌های پلاستیکی شفاف استفاده می‌شود که به تدریج دندان‌ها را در جهت موقعیت مناسب خود حرکت می‌دهند. ارتودنسی شفاف از طریق روش براکت و سیم یا از طریق پلاک های متحرک شفاف صورت می گیرد.

قیمت ارتودنسی شفاف به مراتب بالاتر از قیمت ارتودنسی معمولی خواهد بود اما علی رغم این قیمت بالا با توجه به مزایای زیاد آن هم چنان طرفداران خود را دارد. انجام ارتودنسی شفاف در کرج را به متخصص آن بسپارید. دکتر حمید گلشاهی متخصص ارتودنسی در کرج با تجربه فراوان انواع خدمات درمانی و زیبایی دندان را در کلینیک اسمایل آرک ارائه می دهد. بهترین متخصص ارتودنسی در کرج دکتر حمید گلشاهی را می توان نام برد همچنین در مناطق دیگر چون عظیمیه، گوهر دشت، جهانشهر، مهرشهر و… با بهترین تجهیزات و تکنولوژی انواع ارتودنسی شفاف، لینگوال و سنتی را انجام می دهند. برای دریافت نوبت و مشاوره و هم چنین اطلاع از قیمت ارتودنسی شفاف 1403 با ما تماس بگیرید. 02632529735

به طور کل این روش یکی از تکنیک های محبوب امروزی، استفاده از براکت های شفاف شامل براکت های سرامیکی و پلاستیکی جهت ناپدید بودن دستگاه بر روی دندان در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن میباشد. این براکت ها زمانی که فرد تمایل دارد دستگاه در دید نباشد و به خصوص در بیماران بالغ شامل مزایایی میباشد. از معایب این روش افزایش هزینه و طول دوره ی درمان است. در صورتی که براکتهای سرامیکی همراه با سیم های همرنگ دندان استفاده شوند، تقریبا دستگاه به طور کامل غیر قابل دید است. مانند براکت‌های فلزی معمولی، دستگاه‌های ارتودنسی شفاف بر روی دندان‌ها فشار وارد می‌کنند و باعث می‌شوند به تدریج به موقعیت صحیح خود حرکت کنند. دستگاه‌های ارتودنسی نامرئی بسته به نوع دستگاه به روش‌های مختلفی این فشار را وارد می‌کنند. همانطور که در ادامه خواهیم دید، ارتودنسی نامرئی می‌تواند شامل براکت‌های شفاف یا اسپلینت‌های دندانی باشد.

ارتودنسی شفاف یا الاینر

با توجه به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان امروزه تعداد افراد بزرگسالی که برای ارتودنسی شفاف مراجعه میکنند به مراتب بیشتر شده است. معمولا کسانی که در سنین بزرگسالی اقدام به ارتودنسی میکنند احساس رضایت بیشتری دارند. طبق گزارش های انجمن دندانپزشکی آمریکا سنین رشد بهترین زمان برای ارتودنسی به شمار می آید اما در واقع هرگز برای ارتودنسی و بخصوص ارتودنسی شفاف دیر نیست. با ارتودنسی لبخندی زیبا داشته باشید تا از اعتماد به نفس بالایی برخوردار شوید. امروزه با پیشرفت در خدمات دندانپزشکی مانند ارتودنسی شفاف تکنیک ها و روش های محبوب و نوظهور در حوزه ی خدمات درمانی پدید آمده که روز به روز بر مراجعه کنندگان آن افزوده میشود.
براکت هایی که با دندانها یک رنگ هستند جلوه ای خاص به لبخند شما میدهند. از طرفی مدت زمان ارتودنسی شفاف نسبت به ارتودنسی دندان کمی بیشتر طول میکشد. به طوری که این روش با براکت های فلزی ۱۸ ماه به طول می انجامد اما همین روش با براکت های شفاف تقریبا ۲۴ ماه طول میکشد.

گذشته ارتودنسی شفاف

ارتودنسی برای اولین بار در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ تحت عنوان مقاله ای به نام تاریخچه ی ارتودنسی و توسط دیوید ایوانز ظهور کرد. اما ارتودنسی نامرئی در سال ۱۹۹۷ به وسیله ی سیستم فناوری سه بعدی و مرتب کنندگان پلاستیکی که شبیه به قالب ارتودنسی بود، برای بار اول در حوزه ی دندانپزشکی میتوان گفت انقلابی صورت گرفت.

فواید ارتودنسی نامرئی

بر همگان مشخص است که بزرگسالان روز به روز تعدادشان بر علاقه مندان ارتودنسی شفاف افزوده میشود. چرا که با استفاده از این روش در واقع زندگی دوباره ای به بزرگسالان ما بخشیده میشود. ارتودنسی شفاف در زمان غذا خوردن به راحتی از دهان خارج میشود تا پاکیزگی دندانها و تمیز کردن آن رعایت شود. با ارتودنسی ظاهر دندان های بیمار جلوه ای بهتر میگیرد و سلامتی دندانها تضمین میشود.
مزایایی نظیر کاهش بیماری های لثه ای، کاهش پوسیدگی دندان ها و از بین رفتن بی نظمی دندان ها را میتوان برای ارتودنسی در نظر گرفت.
وقتی دندان های ما از چیدمانی منظم و سالم تر بخوردار باشد باکتری ها و تکه های غذا به راحتی در لابه لای آنها گیر نمیکند و به مرور زمان سلامت دندان شما تضمین میگردد.

ارتودنسی شفاف
ارتودنسی شفاف

منظم شدن دندانها تا آخر عمر

تمامی اهداف مراکز دندانپزشکی که خدمت ارتودنسی شفاف را ارائه میکند طول عمر بالا و زیبایی همیشگی برای بیمار میباشد. براکت های ارتودنسی شفاف با مینا دندان ها یک رنگ و شبیه به براکت های فلزی است که بیشتر بخاطر زیبایی و نامرئی بودن آنها مورد توجه قرار میگیرد. هزینه های ارتودنسی شفاف نسبت به سایر روش ها در ارتودنسی بیشتر خواهد بود که زیبایی دندان ها حفظ خواهد شد.

ارتودنسی شفاف با الاینر های شفاف

در ارتودنسی شفاف پلاک هایی شفاف نظیر اینویزیلاین از قالب های متحرک و شفافی استفاده میشود که به وسیله ی پلاستیک های محکم و سفت دندان ها را صاف و منظم مینمایند. در این روش از هیچ نوع براکت و سیمی استفاده نمیشود. اما در صورتی که جای گذاری بریس های فلزی و ثابت در دهان تان شما را آزار میدهد، از ارتودنسی نامرئی میتوانید بهره ببرید.

زمان ارتودنسی شفاف به وسیله ی پلاک متحرک

طول دوره ای ‌که ارتودنسی دندانها توسط بریس های نامرئی ۱۸ میباشد که طول این دوره نسبت به وضعیت هر بیمار متفاوت خواهد بود. البته نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که با توجه به طول کشیدن خدمات ارتودنسی شفاف توصیه میشود کلینیک موردنظر شما در نزدیکترین مکان به شما باشد تا هم از کیفیت خوبی برخوردار باشد و هم باعث خستگی شما در هنگام رفت و آمد نشود.

مزایای ارتودنسی شفاف

این روش ارتودنسی کاملا شفاف هست و تمایز رنگی بین بخش های مختلف آن وجود ندارد و بسیاری از مشکلات و ناهنجاری های دندان از جمله کجی دندان ها، فاصله بین دندان ها، نامیزان بودن فک و ..را بر طرف می کند. هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد، زیرا الاینر ها متحرک هستند و هنگام صرف غذا می توانید آن ها را خارج کنید. تمیز کردن الاینر ها و رعایت بهداشت دهان و دندان حین ارتودنسی از روش های دیگر بسیار ساده تر است. بهترین روش انجام ارتودنسی برای خانم های باردار و افراد میانسال است.

معایب ارتودنسی نامرئی

در این جهان هیچ چیزی کامل و صد در صدی نیست تا ما بگوئیم این محصول و خدمات صد در صد تضمینی است‌ اما معایبی مانند گران بودن، استفاده ی مدام در ۲۲ ساعت از شبانه روز، ناراحتی کوچکی پس از نصب، دردسرساز بودن را میتوان برای ارتودنسی نامرئی در نظر گرفت.

جهت دریافت مشاوره و درمان در حوزه ی ارتودنسی شفاف میتوانید به مرکز ما مراجعه نمایید تا متخصصان و کارشناسان ما شما را در جریان آخرین اطلاعات و درمان های ارتودنسی دندانها قرار دهد.‌

شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره در رابطه با انجام ارتودنسی شفاف توسط متخصص ارتودنسی دکتر حمید گلشاهی با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید.02632529735

سوالات متداول

آیا بریس‌های شفاف بیشتر از بریس‌های معمولی دوام می‌آورند؟

سیستم ارتودنسی شفاف انتخابی می‌تواند بر طول مدت درمان تأثیر بگذارد، اما پیچیدگی موردی که باید درمان شود آن چیزی است که واقعاً مدت زمان را تعیین می‌کند، نه رنگ یا محل براکت‌ها.

حداقل سن برای شروع درمان ارتودنسی چه زمانی است؟

حداقل سن برای ارتودنسی نامرئی وجود ندارد. متخصصان توصیه می‌کنند کودکان را در حدود سن 6 سالگی برای مشاوره نزد متخصص ارتودنسی ببرید تا بررسی شود که دندان‌ها به طور طبیعی رشد می‌کنند یا خیر.

چه زمانی می‌توانید نتایج ارتودنسی شفاف را ببینید؟

همه چیز به تشخیص و نوع دستگاه بستگی دارد، اگرچه در بسیاری از موارد نتایج ارتودنسی شفاف پس از ماه سوم درمان قابل مشاهده است.

4.8/5 - (20 امتیاز)

10 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   هزینه درمان بستگی به نیاز بیمار و مدت درمان دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با هزینه ارتودنسی با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز،
   همانطور که تمامی روش های ارتودنسی دارای مزایای و معایبی هستند، ارتودنسی شفاف نیز مزایا معایبی دارد. معایب ارتئدنسی شفاف این اس که ممکن است رنگ تجهیزات با خوردن غذاهای رنگی به مرور تغییر کند و یا ممکن است در روش متحرک به دلیل امکان خارج سازی قالب، طول درمان بیشتر شود.

 1. سلام. تفاوت ارتودنسی متحرک شفاف و ارتودنسی ثابت شفاف چیست؟ کدام بهتر است؟

  1. سلام بهاره جان،
   اردتودنسی ثابت شفاف دقیقا مانند ارتودنسی ثابت است اما تمام تجهیزات مانند براکت ها و سیم ها بی رنگ هستند. اما ارتودنسی متحرک شفاف مانند یک قالب است که دندان ها در بر می گیرد و قابل جا به جایی است. از آنجایی که در روش متحرک ارتودنسی می توان آن را از دهان خارج کرد، ممکن است مدت زمان آن به نسب ارتودنسی ثابت طولانی تر شود.

  1. سلام حسین عزیز معمولا از سرامیک و یا نوعی پلاستیک به عنوان متریال اصلی در ارتودنسی شفاف استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *