ارتودنسی لینگوال یکی از روش های ارتودنسی پنهان است. زیرا هیچ یک از تجهیزات بر روی دندان و در معرض دید دیگران قرار نمیگیرد. شما می توانید ارتودنسی داشته باشید، بدون این که کسی متوجه شود.در روش ارتودنسی لینگوال براکت، سیم و هرچه که هست در پشت دندان ها قرار میگیرد و طول درمان شما مشخص نخواهد بود. قطعا یکی از موارد قابل توجه در این روش هزینه می باشد. باید گفت که طبیعتا هزینه این روش نسبت به روش های دیگر بیشتر خواهد بود. زیرا نصب تجهیزات در جای درست کار ساده ای نیست و چالش هایی دارد. از طرفی ویزیت ماهیانه و ایجاد تغییرات نیز زمان بر خواهد بود. اگر شما هم به فکر درمان ناهنجاری دندان های خود هستید و نیاز دارید تا این درمان مخفیانه صورت گیرد، به کلینیک اسمایل آرک مراجعه نمایید.

بهترین متخصص ارتودنسی در کرج دکتر حمید گلشاهی در کلینیک  اسمایل آرک با استفاده از تجهیزات به روز انواع خدمات زیبابی دندان در عظمیه، و جهانشهر و گوهردشت را ارائه می دهد. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی لینگوال 1403 تماس بگیرید. 02632529735

بریس‌های لینگوال نوعی بریس هستند که بر خلاف بریس‌های معمولی در پشت دندان‌ها و رو به روی زبان قرار می‌گیرند و جایگزین زیبایی عالی برای کسانی است که می‌خواهند دندان‌هایشان را بدون استفاده از بریس‌های فلزی قابل مشاهده صاف و درمان نمایند.

بریس‌های لینگوال فواید زیادی دارند. از آنجایی که در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند، کمتر دیده می‌شوند، به خوبی تمیز می‌شوند و به راحتی بریسهای معمولی نمی‌شکنند.

ارتودنسی لینگوال (زبانی): در این تکنیک درمانی، دستگاه ارتودنسی از سمت داخل (زبانی) به دندانها باند میشود. لذا مزیت این روش نیز قطعا در دید نبودن دستگاه میباشد. این دستگاه نیز گزینه ای جذاب برای افرادی است که به دلیل شرایط شغلی و زندگی نیازمند دستگاه غیر قابل دید میباشند.

 

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال

اصطلاح لینگوال در دندانپزشکی مربوط به هر آن چه که نزدیک زبان قرار دارد، میباشد. به طور مثال عصبی که کف زبان و دهان را قرار گرفته عصب لینگوال نامیده میشود. در ارتودنسی لینگوال تجهیزات در نزدیکی زبان قرار گرفته اند که میتوان گفت دستگاه ها در این روش در قسمت پشتی دندان ها متصل میشوند. به همین دلیل این ارتودنسی معروف به ارتودنسی پشت دندانی است.

فرق بین ارتودنسی لینگوال و معمولی

در ارتودنسی معمولی بریس های فلزی در قسمت جلوی دندان ها قرار میگیرند اما در روش ارتودنسی زبانی یا لینگوال بریس ها قابل دیدن نیستند، چرا که این برس ها در پشت دندان ها متصل میشوند. مزایای این روش در عدم پیدا بودن بریس هاست و کسی متوجه درمان دندان ها نبوده و پس از مدتی دندان ها یکدست و صاف میشوند.

ارتودنسی لینگوال مناسب چه کسانی است؟

همان طور که میدانید ارتودنسی لینگوال یا زبانی نوع دیگری از ارتودنسی نامرئی است که مناسب ترین شیوه ی درمان در سنین بزرگسالان میباشد. هرچند در این روش بزرگسالان مورد درمان قرار میگیرند اما میتوان از آن جهت درمان کودکان نیز استفاده کرد.

موارد استفاده ارتودنسی پشت دندانی

مشکلات جزئی به وسیله ی دستگاه های متحرک حل میشوند اما در اصلاح مشکلات بزرگتر و شدیدتر از ارتودنسی زبانی یا لینگوال استفاده میکنند. سلامت دهان و دندان ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند که با این روش سلامت آن تضمین میگردد. اما به طور کلی مشکلاتی نظیر ازدحام‌ دندانها، کج بودن دندانها (شدید یا متوسط) و انواع مال اکلوژن ها در روش ارتودنسی لینگوال قابلیت درمان دارند.

چرا هر متخصصی این‌ کار را انجام نمیدهد؟

در صورتی که فرد به داخل دهان شما نگاه بیندازد متوجه ارتودنسی شما خواهد شد اما در غیر این صورت ارتودنسی لینگوال قابل شناسایی نخواهد بود.‌ بنابراین از آنجایی که ارتودنسی زبانی از روش هایی پیچیده تشکیل میشود‌ هر متخصصی توانایی این نوع درمان را ندارد. این روش نیازمند مهارت و تجربه ی کافی میباشد که هر ارتودنتیستی توانایی انجام آن را ندارد. از طرفی عدم مهارت کافی هم ارتودنتیست و هم بیمار را دچار آسیب و دردسر مینماید. اما این روش مناسب هر نوع مشکلی نمیباشد.

 

ارتودنسی لینگوال

مزایای ارتودنسی لینگوال

معایب ارتودنسی لینگوال

کیفیت نتایج درمان

هر نتیجه ای که از ارتودنسی ثابت میتوان گرفت از ارتودنسی لینگوال نیز انتظار میرود در صورتی که در گذشته تصور افراد اینگونه نبود. اما کاربرد های CAD/CAM و تکنولوژی سیم های انعطاف پذیر قابلیت پیش بینی ها را افزایش داده است.

افراد مناسب این درمان

اینکه بیشتر افراد از مراکز و متخصصین دندانپزشکی این سوال را دارند که کدام روش برای ما مناسب تر میباشد، به معاینه و وضعیت دهان و دندانهای شما بستگی دارد. در بیشتر موارد بزرگسالان و جوانان گزینه ی مناسبی برای این نوع درمان میباشند. البته ممکن است نگرانی هایی نظیر نحوه ی قرار گرفتن دندان ها در فک یا به عبارتی نوع اکولوژن وجود داشته باشد که با بررسی دقیق متخصص قابل رفع میباشد.

شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره در رابطه با ارتودنسی لینگوال و انجام ارتودنسی توسط دکتذ حمید گلشاهی در عظیمیه کرج با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید. 02632529735

 

سوالات متداول

آیا این نوع درمان به زبان آسیب میرساند؟

یا توجه به این که این روش در پشت دندانها اتفاق می افتد و در تماسی مستقیم با زبان قرار دارد، برخورد زبان با دستگاه ها و سیم ها عادی است. با گذشت زمان و عادت به این برخوردها این مشکلات از بین میروند.

چه مواد غذایی را در ارتودنسی لینگوال نباید استفاده کرد؟

هنگامی که تحت درمان این نوع درمان ارتودنسی قرار میگیرید باید رژیم گذشته ی غذایی خود را تغییر دهید. از خوردن غذاهای سفت، محکم و چسبنده خودداری نمایید تا آسیبی به بریس ها و دندانهای شما وارد نشود.

مدت زمان استفاده از ارتودنسی ثابت و لینگوال چقدر است؟

با توجه به این که مدت زمان استفاده از ارتودنسی ثابت نسبتا کمتر از ارتودنسی زبانی است، کاربردهای آنان نیز متفاوت میباشد. مشکلات نامنظمی دندانها در این روش طی ۴ الی ۱۲ ماه به طول می انجامد تا برطرف شود.

آیا با استفاده از ارتودنسی زبانی جلوزدگی فک قابل رفع میباشد؟

با استفاده از این روش میتوان مشکلاتی نظیر آندربایت، اوربایت، کراس بایت، فاصله ی دندانها و ازدحام آنان را بر طرف نمود.

5/5 - (25 امتیاز)

12 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   هزینه درمان بستگی به نیاز بیمار و مدت درمان دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با هزینه ارتودنسی لینگوال با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   میانگین زمان درمان می‌ تواند بین ۱۲ تا ۱۸ ماه باشد.

 1. سلام
  چطور میتونم برای انجام ارتودنسی لینگوال وقت بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره با شماره های ۰۲۶۳۲۵۲۹۷۳۵ – ۰۲۶۳۲۵۲۱۸۹۷ – ۰۹۳۵۴۳۰۳۶۹۶ تماس حاصل فرمایید.

 2. سلام آیا ارتودنسی لینگوال باعث تغییر در صحبت کردن می شود؟

  1. سلام مهتاب عزیز
   انجام ارتودنسی لینگوال در ابتدای دوره درمان کمی تغییرات در نحوه ی صحبت کردن ایجاد میکند اما به مرور این مشکل رفع خواهد شد.

  1. سلام ترانه جان،
   مطب دکتر حمید گلشاهی در عظیمیه کرج می باشد و شما از تمامی نقاط کرج جهانشهر، گوهردشت، مهرشهر، هفت تیر و… می توانید به کلینیک اسمایل آرک مراجعه نمایید.

  1. سلام سحر عزیز،
   از معایب ارتودنسی لینگوال می توان به تغییر در نحوه صحبت کردن و ایجاد زخم در دهان و زبان در ابتدای درمان و زمان بر بودن چکاپ ماهانه اشاره کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *