بلیچینگ دندان رایج ترین روش در دندانپزشکی زیبایی است. بلیچینگ دندان یکی از محافظه‌کارانه‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین درمان‌های دندانپزشکی برای دندان‌های بدرنگ نسبت به روش‌های تهاجمی مانند روکش یا باندینگ می‌باشد. همچنین برای افرادی که دندان‌ها و لثه‌های سالم و ترمیم نشده دارند مناسب است. هزینه بلیچینگ دندان معمولا بالا است اما به دلیل ظاهر زیبایی که برای افراد ایجاد می کند، طرفداران بسیاری دارد.با توجه به این که این درمان در دو روص بلیچینگ در مطب و بلیچینگ دندان در خانه صورت میگیرد، هزینه هوم بلیچینگ به نسبت آفیس بلیچینگ پایین خواهد بود.

در حال حاضر، مواد سفید کننده که مورد استفاده قرار‌ می‌گیرند عمدتاً بر پایه هیدروژن پراکسید یا پراکسید کاربامید هستند.

دندان‌های زرد در مقایسه با دندان‌های قهوه‌ای به بلیچینگ به خوبی پاسخ می‌دهند. روشن شدن لکه‌های خاکستری یا تتراسایکلین دشوارتر است و ممکن است نیاز به سفید کردن طولانی مدت داشته باشد. اگر سیگار می‌کشید، یا از نوشیدنی‌ها و غذاهایی که دندان‌هایتان را لکه‌دار می‌کنند مصرف‌ می‌کنید، این اثر کمتر باقی می‌ماند.

دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلف زرد شوند یا تغییر رنگ دهند. اگرچه سن یک دلیل مهم است، سیگار کشیدن، برخی غذاها، قهوه، چای، آنتی بیوتیک‌ها و…نیز‌ می‌توانند باعث زرد شدن دندان‌ها شوند. با این حال، بلیچینگ یک راه عالی برای تبدیل دوباره دندان‌های لکه دار و زرد به دندان‌های سفید درخشان است. برای دانستن بیشتر در مورد بلیچینگ با ما همراه باشید.

اگر دندان‌های زرد دارید و به دنبال گزینه‌های بلیچینگ دندان هستید،جهت اطلاع از قیمت بلیچینگ دندان 1403 با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید. دکتر مریم منتظری شاهتوری بهترین متخصص بلیچینگ در کرج با بهترین مواد و تجهیزات انواع درمان دهان و دندان در عظیمیه، گوهردشت، مهرشهر، جهانشهر و… ارئه می دهد.02632529735

روش‌های بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان بخشی از جراحی زیبایی و فرآیندی است که در آن دندانپزشک با از بین بردن آثار تغییر رنگ، رنگ دندان‌های شما را روشن‌ می‌کند. دو روش برای انجام بلیچینگ دندان وجود دارد: هوم بلیچینگ و بلیچینگ در کلینیک (آفیس بلیچینگ)

 

بلیچینگ

 

بلیچینگ داخل کلینیک

سفید کردن دندان توسط متخصص دندانپزشکی انجام‌ می‌شود. ماده سفید کننده بسیار قوی تر از سفید کننده خانگی است. نور، گرما یا ترکیبی از دو ممکن است برای تشدید فرآیند سفید کردن استفاده شود. بلیچینگ را‌ می‌توان در حدود 30 دقیقه تا 1 ساعت در یک بار ویزیت انجام داد. در این روش، دندانپزشک ماده سفید کننده را مستقیماً روی دندان ها قرار می دهد و نتایج آن سریع تر از بلیچینگ خانگی است.

مراحل بلیچینگ داخل کلینیک

بلیچینگ خانگی

بلیچینگ خانگی را‌ می‌توان در منزل با استفاده از قالب‌های ساخته شده توسط پزشک یا روش‌های دیگر انجام داد.

اینها بدون نسخه در دسترس هستند یا توسط یک متخصص دندانپزشکی ارائه‌ می‌شوند. سفید کردن دندان را‌ می‌توان با سفید کردن خمیر دندان [ساینده ملایم و تغییر رنگ داخلی دندان ها]، شستشو، نوارها و ژل‌ها و بلیچینگ دندان بر پایه سینی [سینی با ژل بلیچینگ پر شده و روی دندان‌ها قرار‌ می‌گیرد] انجام داد. قیمت کمتری دارند.

با تکنیک‌ها و محصولات مناسب‌ می‌توان بلیچینگ دندان را به راحتی در منزل انجام داد. برخی از گزینه‌های سفید کننده عبارتند از:

نوارها و ژل‌های سفید کننده

می توانید ژل سفید کننده را با یک مسواک به دندان‌های خود بزنید. نوار سفید کننده یک نوار بسیار نازک است که از ژل سفید کننده مبتنی بر پراکسید تشکیل شده است. قبل از استفاده از هر یک از این محصولات، توضیحات و دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید. این به شما کمک‌ می‌کند تا نحوه استفاده از آنها را یاد بگیرید.

مراحل بلیچینگ دندان در منزل

تفاوت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ

بلیچینگ در منزل بلیچینگ در مطب ویژگی
منزل مطب دندانپزشکی محل انجام
دو تا سه هفته یک جلسه زمان انجام
پایین بالا غلظت ژل سفید کننده
چند ساعت در روز یک ساعت مدت زمان استفاده از ژل سفید کننده
کمتر بیشتر هزینه
شش ماه تا یک سال یک تا دو سال ماندگاری نتایج

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان برای حفظ سفیدی و ماندگاری اثر آن بسیار مهم است. در 48 ساعت اول بعد از بلیچینگ، دندان ها حساس تر می شوند و رنگ پذیری آنها افزایش می یابد. بنابراین، رعایت نکات زیر در این مدت از اهمیت ویژه ای برخوردار است:

در 48 ساعت اول از مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی شامل چای، قهوه، نوشابه، سس سویا، گوشت قرمز، شراب قرمز، توت فرنگی، و .. خودداری کنید. از مصرف سیگار و قلیان خودداری کنید. نیکوتین موجود در سیگار می تواند لکه های جدیدی روی دندان ها ایجاد کند. دندان های خود را با خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس مسواک بزنید. از دهانشویه های مخصوص دندان های حساس استفاده کنید. از خوردن غذاهای اسیدی و سرد خودداری کنید. از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید. از نوشیدن آبمیوه های طبیعی به طور مستقیم خودداری کنید. در صورت احساس درد یا حساسیت، از مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک خود استفاده کنید.

در روزهای بعد نیز بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل رعایت کنید. حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید. از نخ دندان به طور روزانه استفاده کنید. به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

بلیچینگ دندان مبتنی بر قالب (سینی)

سیستم بلیچینگ دندان مبتنی بر سینی نوعی محافظ دهان است که از محلول سفید کننده ژل تشکیل شده است. استفاده از محافظ دهان برای چند ساعت در طول روز و شب، دندان‌های سفید درخشانی را برای شما به ارمغان‌ می‌آورد. دندانپزشک شما مدت زمان استفاده از سیستم سفید کننده دندان مبتنی بر سینی را پیشنهاد‌ می‌کند.

خمیر دندان سفید کننده دندان

لکه روی دندان ممکن است به دلیل نوشیدن چای یا قهوه ایجاد شود. خمیر دندان سفید کننده دندان در از بین بردن این لکه‌ها بسیار موثر است.

 

بلیچینگ

سفید کردن دندان

به طور کلی، هر دو روش موثر نشان داده شده اند، اگرچه، نتایج ممکن است بسته به عواملی مانند نوع لکه، سن بیمار، غلظت ماده سفید کننده، زمان و دفعات درمان متفاوت باشد.

بلیچینگ در مطب حاوی 15 تا 43 درصد پراکسید و بلیچینگ خانگی از 3 تا 20 درصد پراکسید است.

چگونه دندان‌ها تغییر رنگ‌ می‌دهند؟

دندان‌ها به دلیل عادت‌های ناسالم، بهداشت نامناسب دندان، داروها و عوامل دیگر تغییر رنگ‌ می‌دهند. تغییر رنگ دندان را‌ می‌توان به تغییر رنگ بیرونی و تغییر رنگ داخلی طبقه بندی کرد.

تغییر رنگ خارجی زمانی رخ‌ می‌دهد که لکه‌ها روی سطح یا مینای دندان تاثیر بگذارند. تغییر رنگ بیرونی به دلیل موارد زیر رخ‌ می‌دهد:

تغییر رنگ درونی زمانی است که لکه داخل دندان باشد. دلایل تغییر رنگ درونی عبارتند از:

علاوه بر تغییر رنگ درونی و بیرونی، دندان‌ها به دلیل افزایش سن نیز ممکن است زرد شوند.

 

بلیچینگ

عوارض سفید کردن دندان

اکثر مردم هیچ گونه عوارض جانبی سفید کردن دندان را ندارند. با این حال، برخی از افراد ممکن است با برخی از عوارض جانبی مانند:

حساسیت

این یک مشکل رایج است و معمولاً در بیمارانی با مینای دندان ضعیف رخ‌ می‌دهد. گاهی اوقات استفاده نادرست از سفید کننده نیز‌ می‌تواند منجر به حساسیت شود. برای جلوگیری از این مشکل، سفید کردن دندان‌ها را در کلینیک و توسط پزشک مجرب انجام دهید.

تحریک لثه

هنگام سفید کردن دندان‌ها، لثه باید ایزوله شود. اگر این کار انجام نشود منجر به تحریک‌ می‌شود.

موارد منع مصرف

نتیجه

بلیچینگ دندان بهتر است تحت نظارت متخصص دندانپزشک و پس از معاینه و تشخیص دندان قبل از درمان انجام شود.

سفید کردن دندان‌ها بهترین راه برای از بین بردن زردی و تغییر رنگ دندان‌ها است. با این حال، باید توجه داشته باشید که بلیچینگ دندان برای افرادی که دندان‌های زرد دارند بسیار موثر است. اگر دندان‌های شما قهوه ای شده اند، بلیچینگ فایده چندانی ندارد. به طور کلی، بلیچینگ دندان برای اکثر افراد موثر و بی خطر است.

سوالات متداول

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟

جهت اطلاع از قیمت بلیچینگ دندان و مشاوره حضوری با متخصصان ما در اسمایل آرک تماس بگیرید.

چطوری می‌توانیم با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک ارتباط برقرار کنیم؟

جهت ار تباط با متخصصان ما در اسمایل آرک از طریق شماره‌های زیر اقدام فرمایید. ۰۲۶۳۲۵۲۹۷۳۵ - ۰۲۶۳۲۵۲۱۸۹۷ – ۰۹۳۵۴۳۰۳۶۹۶

در چه صورتی دندان‌ها بعد از بلیچینگ تغییر رنگ می‌دهند؟

تغییر رنگ خارجی زمانی رخ‌ می‌دهد که لکه‌ها روی سطح یا مینای دندان تاثیر بگذارند. تغییر رنگ بیرونی به دلیل موارد زیر رخ‌ می‌دهد: غذاهای خاص سیگار و محصولات تنباکو نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای تغییر رنگ درونی زمانی است که لکه داخل دندان باشد. دلایل تغییر رنگ درونی عبارتند از: ژنتیک ضربه پوسیدگی دندان فلوروزیس

5/5 - (10 امتیاز)

8 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   برای این موارد بهتر است به کلینیک مراجعه نمایید تا متخصصان ما پس از معاینه مناسب ترین روش درمان را برای شما در نظر بگیرند.

  1. سلام دوست عزیز
   شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره با شماره های ۰۲۶۳۲۵۲۹۷۳۵ – ۰۲۶۳۲۵۲۱۸۹۷ – ۰۹۳۵۴۳۰۳۶۹۶ تماس حاصل فرمایید.

 1. سلام وقت بخیر آیا پس از ارتودنسی دندان بلیچینگ دندان مناسب است؟

  1. سلام جناب ادبی،
   بله پس از ارتودنسی، بلیچینگ دندان هم قابل انجام هست

 2. سلام وقت بخیر برای دندان هایی که روکش دارند بلیچینگ انجام می شود؟

  1. سلام محمد حسین عزیز،
   جهت اطلاع از این مورد با ما تماس بگیرید تا توسط پزشک مشاوره شوید یا به صورت حضوری تشریف بیارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *