ترمیم دندان بعد از عصب کشی

ترمیم دندان بعد از عصب کشی

فهرست مطالب

پرکننده ها مواد خاصی هستند که دندانپزشک برای ترمیم پوسیدگی (حفره ها) یا عیوب روی سطح دندان روی دندان‌های شما قرار می‌دهد. پرکردگی ها (که ترمیم نیز نامیده می‌شود) دندان را به شکل و عملکرد قبلشان  باز می‌گرداند. پیشرفت در مواد و روش‌های دندانپزشکی راه‌های جدید و موثری را برای ترمیم دندان ها ارائه می‌دهد.

ترمیم دندان بعد از عصب کشی یکی از انواع ترمیم دندان است.

انواع ترمیم دندان چیست؟

انواع مختلفی از ترمیم دندان وجود دارد، بسته به نیازهای منحصر به فرد سلامت دهان شما:

پر کردن

هنگامی که باکتری مینای دندان شما را می خورد و باعث ایجاد سوراخ می شود، به آن حفره می گویند. حفره های کوچکتر معمولا با پرکردن دندان ترمیم می شوند.

در طی این روش، دندانپزشک بخش پوسیده دندان شما را برمی دارد، سپس سوراخ را با یک ماده کامپوزیت همرنگ دندان پر می کند. این کار پیشرفت پوسیدگی دندان را متوقف می کند و خطر آسیب بیشتر را کاهش می دهد.

تاج ها

دندانپزشکان از روکش های دندانی برای ترمیم حفره های بزرگ یا ترمیم دندان های شکسته استفاده می کنند. گاهی اوقات کلاهک نامیده می شود، تاج روی کل دندان شما قرار می گیرد.

برای قرار دادن تاج دندان، دندانپزشک شما باید مقداری از مینای طبیعی دندان شما را جدا کند. بنابراین، آنها دندان شما را تغییر می دهند (بخشی از دندان شما را تراشیده می کنند)، سپس یک تاج روی آن قرار می دهند.

خاتم و آنله

گاهی اوقات یک حفره برای پر کردن خیلی بزرگ است، اما برای تاج بسیار کوچک است. در مواردی مانند این، دندانپزشک شما ممکن است اینله یا آنله را توصیه کند. این ترمیم های سفارشی مانند قطعات پازل در ساختار دندان طبیعی شما قرار می گیرند. دندانپزشک شما آنها را به طور دائم در جای خود می چسباند.

اینله و آنله شبیه هم هستند. در حالی که اینله ناحیه بین کاسپ دندان شما را پر می کند، انله حداقل یک کاسپ را نیز پوشش می دهد.

عصب کشی

گاهی اوقات یک حفره یا ترک به اندازه کافی در دندان شما فرو می رود که به پالپ می رسد. اگر باکتری وارد پالپ دندان شما شود، می تواند باعث عفونت دردناک شود. در این موارد درمان ریشه ضروری است.

در طول این روش، دندانپزشک شما پالپ بیمار، از جمله اعصاب کوچک و عروق خونی داخل دندان شما را برمی دارد. سپس سطوح داخلی دندان شما را کاملا تمیز و ضد عفونی می کنند، سپس کانال ها را با یک ماده لاستیکی دندانی به نام گوتا پرکا پر می کنند. سپس یک پرکننده قرار می دهند تا دندان را ببندد و از ورود باکتری ها جلوگیری کند.

در بیشتر موارد، افرادی که تحت درمان کانال ریشه قرار می‌گیرند، به تاج نیز نیاز دارند تا قدرت و حمایت بیشتری را فراهم کند.

پل ها

بریج دندان می تواند جایگزین یک دندان از دست رفته یا یک ردیف دندان از دست رفته شود. بریج از دندان های مصنوعی با روکش های دندانی در دو طرف تشکیل شده است. دندانپزشک شما دندان های طبیعی شما را در هر دو طرف شکاف تغییر می دهد (تراشیده می کند). سپس، پل را به دندان های طبیعی شما می چسبانند. روکش‌ها روی دندان‌های طبیعی شما قرار می‌گیرند و دندان‌های مصنوعی فاصله بین آنها را می‌پوشاند.

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندانی یک پایه کوچک و نخی است که جایگزین ریشه دندان از دست رفته می شود. هنگامی که دندانپزشک شما روکشی به ایمپلنت شما اضافه می کند، درست مانند یک دندان طبیعی عمل می کند.

دندانپزشک شما می تواند ایمپلنت های دندانی را با روکش و بریج ، حتی پروتز ترمیم کند. برخلاف روکش‌ها و بریج‌های سنتی، ایمپلنت‌ها نیازی به تغییر دندان‌های طبیعی شما ندارند. بسیاری از دندانپزشکان ایمپلنت را استاندارد طلایی جایگزینی دندان می دانند.

دندان مصنوعی

پروتز یکی دیگر از گزینه های سنتی جایگزینی دندان است. پروتزهای کامل جایگزین کل قوس دندان های از دست رفته می شوند. پروتز پارسیل جایگزین چندین دندان از دست رفته در نواحی مختلف می شود. دندان های مصنوعی روی لثه های شما قرار می گیرند و استخوان فک زیر آن ها را پشتیبانی می کند.

شما همچنین می توانید از پروتزهای متکی به ایمپلنت استفاده کنید. این وسایل مشابه دندان مصنوعی سنتی هستند. اما به جای اینکه روی لثه ها برای حمایت قرار گیرند، به ایمپلنت های دندانی متصل می شوند. این در مقایسه با پروتزهای معمولی ثبات بسیار بیشتری را ارائه می دهد.

ترمیم دندان بعد از عصب کشی چیست؟

عصب کشی یک روش دندانپزشکی است که شامل برداشتن مرکز نرم دندان یعنی پالپ است. پالپ از اعصاب، بافت همبند و عروق خونی تشکیل شده است که به رشد دندان کمک می کند.در اکثر موارد، دندانپزشک عمومی یا اندودنتیست زمانی که شما تحت بی حسی موضعی هستید، عصب کشی را انجام می دهد.

در مورد این روش رایج و همچنین خطرات احتمالی آن بیشتر بدانید.

چه زمانی به عصب کشی نیاز است؟

عصب کشی  زمانی انجام می‌شود که بخش داخلی نرم دندان که پالپ نامیده می‌شود، آسیب دیده یا ملتهب یا عفونی شود.

تاج دندان – قسمتی که می توانید بالای لثه خود ببینید – می تواند دست نخورده باقی بماند حتی اگر پالپ مرده باشد. برداشتن پالپ آسیب دیده یا عفونی بهترین راه برای حفظ ساختار دندان است.

ترمیم دندان بعد از عصب کشی
ترمیم دندان بعد از عصب کشی

علل شایع آسیب به پالپ عبارتند از:

 • پوسیدگی عمیق به دلیل یک حفره درمان نشده
 • چندین روش دندانپزشکی روی یک دندان
 • تراشه یا ترک در دندان

آسیب به دندان (در صورت ضربه خوردن به دهان ممکن است به دندان آسیب وارد شود، حتی اگر آسیب دندان را ترک نکند، پالپ همچنان می تواند آسیب ببیند)

شایع ترین علائم پالپ آسیب دیده شامل درد در دندان و تورم و احساس گرما در لثه است. دندانپزشک شما دندان دردناک را معاینه می کند و برای تایید تشخیص از اشعه ایکس عکس می گیرد. دندانپزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص ریشه ارجاع دهد اگر فکر کند که شما نیاز به کانال ریشه دارید.

عصب کشی چگونه انجام می شود؟

کانال ریشه در مطب دندانپزشکی انجام می شود. وقتی برای قرار خود می‌رسید، یک تکنسین شما را تا اتاق درمان همراهی می‌کند، به شما کمک می‌کند روی یک صندلی قرار بگیرید، و یک پیش‌بند دور گردنتان قرار می‌دهد تا از لباس‌هایتان در برابر لکه محافظت کند.

مرحله 1: بیهوشی

دندانپزشک مقدار کمی داروی بی حس کننده را روی لثه شما در نزدیکی دندان آسیب دیده قرار می دهد. پس از اثرگذاری، یک بی حس کننده موضعی به لثه های شما تزریق می شود. ممکن است احساس سوزش شدید یا نیشگون گرفتن کنید، اما به سرعت از بین می‌رود.

شما در طول عمل بیدار خواهید ماند، اما داروی بیهوشی شما را از احساس درد جلوگیری می کند.

مرحله 2: برداشتن پالپ

هنگامی که دندان شما بی حس است، متخصص ریشه یا دندانپزشک عمومی یک سوراخ کوچک در بالای دندان ایجاد می کند. هنگامی که پالپ عفونی یا آسیب دیده در معرض دید قرار گرفت، متخصص با استفاده از ابزارهای خاصی به نام فایل، آن را با دقت خارج می کند. آنها مخصوصاً مراقب تمیز کردن تمام مسیرها (کانال) دندان شما خواهند بود.

مرحله 3: آنتی بیوتیک ها

هنگامی که پالپ برداشته شد، دندانپزشک ممکن است محل را با یک آنتی بیوتیک موضعی بپوشاند تا اطمینان حاصل شود که عفونت از بین رفته است و از عفونت مجدد جلوگیری می کند. هنگامی که کانال ها تمیز و ضد عفونی شدند، دندانپزشک دندان را با یک خمیر سیلر و مواد لاستیکی مانند به نام گوتاپرکا پر و مهر و موم می کند. آنها همچنین ممکن است برای شما آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کنند.

مرحله 4: پر کردن موقت

دندانپزشک با پر کردن دهانه کوچک بالای دندان با یک ماده نرم و موقت، عمل را به پایان می‌رساند. این درزگیر به جلوگیری از آسیب دیدن کانال ها توسط بزاق کمک می کند.

ترمیم دندان بعد از عصب کشی

ممکن است با از بین رفتن داروهای بی حس کننده، دندان و لثه شما احساس درد کنند. لثه های شما نیز ممکن است متورم شوند. اکثر دندانپزشکان از شما می خواهند این علائم را با داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) درمان کنید. اگر درد شدید شد یا بیش از چند روز طول کشید با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

روز بعد از عمل باید بتوانید روال عادی خود را از سر بگیرید. از جویدن با دندان آسیب دیده تا زمانی که به طور دائم پر نشده یا تاج روی آن قرار گیرد، خودداری کنید.

در عرض چند روز پس از کانال ریشه به دندانپزشک معمولی خود مراجعه خواهید کرد. آنها برای اطمینان از برطرف شدن هرگونه عفونت از اشعه ایکس عکس می گیرند. آنها همچنین پر کردن موقت را با پر کردن دائمی جایگزین می کنند.

در صورت تمایل، دندانپزشک ممکن است یک تاج دائمی روی دندان قرار دهد. تاج دندان مصنوعی است که می تواند از چینی یا طلا ساخته شود. مزیت تاج ظاهر واقعی آن است.

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به احساس دندان بعد از عمل عادت کنید. این طبیعی است و جای نگرانی نیست.

بعد از عصب کشی چه اتفاقی می افتد؟

عصب کشی  یک روش ترمیمی در نظر گرفته می شود. اکثر افرادی که تحت این روش قرار می گیرند می توانند تا پایان عمر از نتایج مثبت آن لذت ببرند. با این حال، مدت زمان ماندگاری نتایج بستگی به نحوه مراقبت از دندان های خود دارد.

همانطور که بقیه دندان های شما به عادات بهداشت دهان و دندان بستگی دارد، دندان ترمیم شده شما نیز به مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن نیاز دارد.

 

سوالات متداول

بعد از عصب کشی چه اتفاقی برای دندان می‌افتد؟

پس از برداشتن پالپ، فضای خالی داخل دندان را با مواد پرکننده پر می‌کنند. معمولاً برای محافظت از دندان درمان شده، دندانپزشک شما یک ترمیم مانند تاج قرار می‌دهد.

ترمیم دندان چه مزایایی دارد؟

بازگرداندن سلامت دهان و دندان، بهبود عملکرد جویدن، از بین بردن درد دندان، خطر مشکلات دندانی را در آینده کاهش دهید، بهبود لبخند

گزینه‌های مختلف برای ترمیم دندان کدام اند؟

پر کردن، تاج‌ها، پل‌ها، ایمپلنت و ...

4/5 - (1 امتیاز)

6 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   هزینه درمان بستگی به نیاز بیمار و مدت درمان مورد نیاز دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با هزینه ترمیم دندان با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   برای این موارد بهتر است به کلینیک مراجعه نمایید تا متخصصان ما پس از معاینه مناسب ترین روش درمان را برای شما در نظر بگیرند.

 1. سلام وقت بخیر
  دندون من سیاه شده و با گرما و سرما درد شدیدی میگیره ، نیاز به عصب کشی داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله امکانش وجود داره ، بهتره به کلینیک مراجعه نمایید تا پس از معاینه فرآیند درمان را شروع نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ونیر کامپوزیت یا لمینیت سرامیکی؟

هر دو درمان برای بهبود لبخند شماست. هر کدام مزایا و معایبی دارند که با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شوند.مزیت لمینیت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیت در ثبات رنگ آن است. ونیر کامپوزیت ، بسته به میزان مصرف مواد رنگی توسط بیمار هر سال احتیاج به پالیش دارد تا رنگ آن مجددا به حالت اول برگردد اما لمینیت سرامیکی ثبات رنگ عالی داشته و به مرور زمان رنگ نمی گیرد. مزیت ونیر کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیکی هزینه کمتر آن نسبت به لمینیت و یک جلسه ای بودن درمان است. لمینیت سرامیکی یک درمان دو جلسه ای است.

اطلاعات بیشتر

ترمیم همرنگ ( کامپوزیت ) یا ترمیم غیر همرنگ ( آمالگام )؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]اکثر بیماران به دلیل زیبایی بیشتر، طرفدار ترمیم های همرنگ ( کامپوزیتی ) هستند. در مورد اینکه کدامیک بهتر هستند باید گفت که هیچ کدام بر دیگری ارجحیت نداشته و بسته به محل پوسیدگی، محل دندان در قوس فکی، میزان وسعت پوسیدگی، میزان نسج باقیمانده دندان پس از برداشت پوسیدگی، امکان ایزولاسیون دندان جهت ترمیم و… نوع ماده ترمیمی انتخاب می شود. پس بهتر است به جای اصرار به نوع خاصی از ماده ترمیمی ، انتخاب نوع ماده را به دندانپزشک خود بسپارید و مطمن باشید که با توجه به شرایط دندان ، مناسب ترین ماده ترمیمی انتخاب می شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image][vc_column_text]ملاحضات

اطلاعات بیشتر

انواع نگه دارنده های ارتودنسی

پس از اینکه روابط دندانی و فکی ایده آل و لبخندی زیبا برقرار شد، برای اینکه دندان ها به همان وضعیت نامرتبی قبل از شروع درمان بازگشت نکنند ، نیاز است از نگه دارنده های ارتودنسی استفاده شود. این نگه دارنده ها در واقع باعث ثبات نتایج درمان می شوند. لذا نگه دارنده ها از مهم ترین مراحل درمان هستند و بیمار باید از آنها طبق دستور پزشک خود به طور دقیق استفاده نماید. در غیر این صورت نامرتبی دندان ها باز می گردد و برای اصلاح دوباره آن ، درمان مجدد ارتودنسی لازم می گردد. نگه دارنده ها به

اطلاعات بیشتر

انواع درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی به دو نوع کلی متحرک و ثابت تقسیم می شود که هر یک دارای زیر مجموعه های بیشتری نیز هستند. مثلا درمان ثابت به انواع شفاف و ارتودنسی لینگوال و معمول فلزی تقسیم می شود. درمان ارتودنسی متحرک غالبا در سنین کودکی تا ۱۲ سالگی برای اصلاح مشکلات فکی و کمبود فضای دندانی ناحیه ای استفاده می شود. درمان ارتودنسی ثابت معمولا از سن ۱۲-۱۳ سالگی به بعد برای اصلاح موقعیت دندان ها و مرتب کردن کامل آنها به منظور برقراری طح لبخندی ایده آل انجام می شود. در بسیاری موارد بعد از درمان ارتودنسی متحرک، نیاز به

اطلاعات بیشتر