ارتودنسی-یا-لمینت-دندان

ارتودنسی یا لمینت دندان

فهرست مطالب

داشتن دندان های سالم و زیبا در ظاهر هر فرد نقش مهمی دارد. امروزه داشتن لبخند زیبا بسیار مهم تلقی می شود. وقتی حرف از درمان مشکلات دهان و دندان با هدف زیبایی به میان می آید همه به یاد ارتودنسی یا لمینت دندان می افتند.

ارتودنسی یا لمینت دندان دو روش برای ترمیم رنگ و اصلاح مشکلات دهان و دندان نیز می باشند. در ادامه به تفاوت های ارتودنسی و لمینت دندان نیز می پردازیم. دکتر حمید گلشاهی یک متخصص ارتودنسی کرج نیز می باشد؛ که با سابقه چندین ساله خود جز برترین متخصصین در علم دندان پزشکی به شمار می آید. همه افرادی که به دنبال انجام ارتودنسی ثابت کرج و یا لمینت دندان هستند؛ دغدغه های بسیاری در این زمینه دارند. یکی از این دغدغه ها قیمت ارتودنسی کرج نیز می باشد، که در ادامه به آن نیز اشاره خواهد شد.

رزرو وقت :۰۲۶۳۲۵۲۱۸۹۷

ارتودنسی چیست؟

ممکن است دندان ها یا فک های شما طی سالیان متمادی و یا از زمان تولد دچار مشکلاتی همچون شلوغی دندان ها و مشکلات فکی شده باشند. ارتودنسی راه درمان این مشکلات می باشد. در ارتودنسی متخصصین با استفاده از سیم های مخصوص و دستگاه هایی مشکلات دندان های شما را حل می کنند و زیبایی لبخند را به شما هدیه می کنند. مدت زمان درمان ارتودنسی بین یک و نیم تا سه سال می باشد.

 

ارتودنسی-چیست؟

 

لمینت دندان چیست؟

در واقع لمینت یک روکش است که بر روی دندان ها کشید می شود تا ظاهر دندان ها بهبود پیدا کند. پس از مراجعه به متخصصین، آنها با توجه به رنگ دندان شما روکش مناسب را برای شما انتخاب می کنند. با لمینت دندان می توانید دندان های مرتب و سفید داشته باشید و زیبایی لبخند خود را چند برابر کنید. انجام لمینت علاوه بر زیبایی استحکام و مقاومت دندان ها را نیز چند برابر می کند.

تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان

اکنون دیگر با لمینت دندان و ارتودنسی نیز آشنا شده اید. هر دو این روش ها به شما در داشتن لبخند زیباتر کمک می کنند. اما با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارند. تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان عبارت اند از:

  • اولین تفاوتی که قصد داریم به آن اشاره کنیم طول درمان در این دو روش نیز می باشد. ارتودنسی دندان به مدت یک سال و نیم تا سه سال می باشد. لمینت نیز پس از قرار گرفتن بر روی دندان ها تا 6 سال ماندگاری دارد و مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند.
  • ارتودنسی معمولا برای درمان نامنظمی دندان ها، شلوغی و مشکلات فکی انجام می شود. اما لمینت دندان برای پوشش مشکلات دندان ها و ترمیم دندان های شکسته مورد استفاده قرار می گیرد.
  • هزینه این دو روش نیز باهم متفاوت می باشد. به طور کلی هزینه انجام ارتودنسی دندان از لمینت دندان کمتر می باشد. هزینه لمینت برای هر دندان محاسبه می شود. اما در ارتودنسی هر فک را محاسبه می کنند.
  • پس از اتمام طول درمان ارتودنسی دائمی خواهد بود. اما لمینت ماندگاری کمتری دارد و حداکثر 10 سال ماندگاری دارد.

 

تفاوت-ارتودنسی-با-لمینت-دندان

 

چه کسانی نیاز به ارتودنسی یا لیمنت دندان دارند؟

اگر به خواهید به طور کلی به این مورد اشاره کنیم تمام افرادی که دچار ناهنجاری و مشکلات فک و دندان هستند؛ نیازمند انجام ارتودنسی می باشند. اگر جز افرادی هستید که در جویدن مشکل دارید یا به خاطر مشکلات دندان ها نمی توانید به درستی صحبت کنید نیاز مند انجام ارتودنسی هستید. لمینت برای برخی افراد بسیار خوشایند می باشد. اما باید بدانید که اگر دندان های سالمی دارید نیاز به انجام لمینت نیست و انجام این کار ممکن است ضرر هایی داشته باشد. اما اگر یکی از مشکلات زیر را دارید می توانید برای حلشان به پزشک متخصص مراجعه کرده و درمان لمینت را انجام دهید.

  • دندان شکسته یا لب پر
  • لک، زردی و تیرگی بر روی دندان
  • فاصله کم بین دندان ها
  • دندان کوتاه یا باریک
  • دندان نافرم

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟

پاسخ به این سوال که کدام روش درمانی بهتر است؛ بسته به شراط دهان و دندان های بیمار متفاوت می باشد. پس از مراجعه به پزشک متخصص و انجام معاینتات متوجه این خواهید شد که کدام روش برای حل مشکلات شما مناسب تر است. هر دو این روش ها به شما در داشتن لبخند زیبا تر کمک می کنند. اما انتخاب بهترین روش با توجه به مشکلات شما متفاوت می باشد. لازم به ذکر است شما می توانید از هر دو این روش ها برای داشتن یک لبخند زیبا استفاده کنید. اما هر دو این درمان ها در یک زمان قابل انجام نمی باشد. قبل از انجام لمینت باید ارتودنسی را انجام داده و پس از اتمام طول درمان می توانید انجام لمینت را آغاز کنید.

نتیجه

اصلاح دندان های آسیب دیده و حل مشکلات فکی یکی از دغدغه های افراد می باشد. داشتن لبخند زیبا در میزان اعتماد به نفس نقش بسیاری دارد. ارتودنسی دندان و لیمنت دندان دو روش محبوب برای حل این مشکلات می باشد. این دو روش تفاوت هایی باهم دارند. مشکلاتی مثل شلوغی دندان ها، شکستگی دندان ها، فاصله بین دندان ها، مشکلات فکی و … جز مشکلات و ناهنجاری هایی می باشند که برای هیچکس خوشانید نیست. گاهی این مشکلات می توانند در جویدن و صحبت کردن شما اختلال ایجاد کنند. اگر شما هم از این مشکلات رنج می برید؛ بهتر است به یک متخصص و دندان پزشک مراجعه کنید. پس از انجام معاینات پزشک به شما می گوید که کدام روش درمانی برای شما بهتر می باشد. نکته ای که باید راجب ارتودنسی و لمینت دندان بدانید این است که، ارتودنسی بیشتر جنبه درمانی دارد. افراد برای حل و درمان مشکلات فکی و دندان های خود از روش ارتودنسی استفاده می کنند. اما لمینت دندان بیشتر جنبه زیبا سازی دارد و افراد برای درخشش و زیبایی بیشتر دندان ها سراغ این روش می روند. دکتر حمید گلشاهی یک متخصص با تجربه در این زمینه می باشد. اگر به دنبال یک متخصص با تجربه در کرج هستید پیشنهاد ما مراجعه به مطب دکتر گلشاهی می باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ونیر کامپوزیت یا لمینیت سرامیکی؟

هر دو درمان برای بهبود لبخند شماست. هر کدام مزایا و معایبی دارند که با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شوند.مزیت لمینیت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیت در ثبات رنگ آن است. ونیر کامپوزیت ، بسته به میزان مصرف مواد رنگی توسط بیمار هر سال احتیاج به پالیش دارد تا رنگ آن مجددا به حالت اول برگردد اما لمینیت سرامیکی ثبات رنگ عالی داشته و به مرور زمان رنگ نمی گیرد. مزیت ونیر کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیکی هزینه کمتر آن نسبت به لمینیت و یک جلسه ای بودن درمان است. لمینیت سرامیکی یک درمان دو جلسه ای است.

اطلاعات بیشتر

ترمیم همرنگ ( کامپوزیت ) یا ترمیم غیر همرنگ ( آمالگام )؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]اکثر بیماران به دلیل زیبایی بیشتر، طرفدار ترمیم های همرنگ ( کامپوزیتی ) هستند. در مورد اینکه کدامیک بهتر هستند باید گفت که هیچ کدام بر دیگری ارجحیت نداشته و بسته به محل پوسیدگی، محل دندان در قوس فکی، میزان وسعت پوسیدگی، میزان نسج باقیمانده دندان پس از برداشت پوسیدگی، امکان ایزولاسیون دندان جهت ترمیم و… نوع ماده ترمیمی انتخاب می شود. پس بهتر است به جای اصرار به نوع خاصی از ماده ترمیمی ، انتخاب نوع ماده را به دندانپزشک خود بسپارید و مطمن باشید که با توجه به شرایط دندان ، مناسب ترین ماده ترمیمی انتخاب می شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image][vc_column_text]ملاحضات

اطلاعات بیشتر

انواع نگه دارنده های ارتودنسی

پس از اینکه روابط دندانی و فکی ایده آل و لبخندی زیبا برقرار شد، برای اینکه دندان ها به همان وضعیت نامرتبی قبل از شروع درمان بازگشت نکنند ، نیاز است از نگه دارنده های ارتودنسی استفاده شود. این نگه دارنده ها در واقع باعث ثبات نتایج درمان می شوند. لذا نگه دارنده ها از مهم ترین مراحل درمان هستند و بیمار باید از آنها طبق دستور پزشک خود به طور دقیق استفاده نماید. در غیر این صورت نامرتبی دندان ها باز می گردد و برای اصلاح دوباره آن ، درمان مجدد ارتودنسی لازم می گردد. نگه دارنده ها به

اطلاعات بیشتر

انواع درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی به دو نوع کلی متحرک و ثابت تقسیم می شود که هر یک دارای زیر مجموعه های بیشتری نیز هستند. مثلا درمان ثابت به انواع شفاف و ارتودنسی لینگوال و معمول فلزی تقسیم می شود. درمان ارتودنسی متحرک غالبا در سنین کودکی تا ۱۲ سالگی برای اصلاح مشکلات فکی و کمبود فضای دندانی ناحیه ای استفاده می شود. درمان ارتودنسی ثابت معمولا از سن ۱۲-۱۳ سالگی به بعد برای اصلاح موقعیت دندان ها و مرتب کردن کامل آنها به منظور برقراری طح لبخندی ایده آل انجام می شود. در بسیاری موارد بعد از درمان ارتودنسی متحرک، نیاز به

اطلاعات بیشتر