لمینت‌های سرامیکی روکش‌های نازک و شفاف دندانی هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شوند. آنها اغلب برای پوشاندن لکه‌ها، لب پریدگی‌ها، شکستگی‌ها و ناهنجاری‌های جزئی دندان استفاده می‌شوند. لمینت‌ها از سرامیک ساخته شده‌اند که ماده‌ای سخت و بادوام است که به آنها ظاهری طبیعی و زیبا می‌دهد.در راستای تفاوت لمینت و کامپوزیت می توان گفت لمینت‌های سرامیکی به‌صورت جداگانه در لابراتوار ساخته می‌شوند و روی دندان ها نصب می شوند به این ترتیب عیوب آن‌ها را اصلاح می‌کنند اما کامپوزیت در لحظه روی دندان شکل داده می شود. لمینت‌های سرامیکی می‌توانند گزینه مناسبی برای افرادی باشند که می‌خواهند ظاهر دندان‌های خود را بهبود بخشند. با این حال، مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد این روش، با دندانپزشک متخصص مشورت کنید. اگر در فکر لمینت دندان هستید می تانید به کلینیک اسمایل آرک در کرج مراجعه کرده و از بهترین متخصص لمینت دندان در عظیمیه، جهانشهر، گوهردشت و مهرشهر، دکتر مریم منتظری شاهتوری نوبت بگیرید و از حاصل درمان خود اطمینان حاصل کنید. هم چنین برای اطلاع از قیمت لمینت دندان 1403 با شماره های ما تماس حاصل نمایید.02632529735

این روکش ها برای بیمارانی که دارای فضای زیادی بین دندان ها ، مینای دندان آسیب دیده یا فرسایش یافته و دندان ترک خورده هستند مناسب می باشد. به لطف فناوری پیشرفته CAD/CAM، که در آن کل فرآیند ایجاد فاست به صورت کامپیوتری انجام می شود، حداکثر نتایج زیبایی با روکش های بسیار نازک به دست می آید و حداقل نیاز به آماده سازی دندان و در نتیجه حذف مینای دندان را تضمین می کند.

با توجه به نیازهای خاص شما، لمینت های سرامیکی را می توان به گونه ای طراحی کرد که طیف وسیعی از عیوب سطح را پوشش دهد. شکاف‌ها، لکه‌ها، ترک‌ها و دندان‌های ناهموار، بسیار کوچک و شکسته ‌شده همگی می‌توانند توسط روکش‌ها پوشانده شوند.

ویژگی های لمینیت سرامیکی

جنس سرامیک:
برای ساخت لمینیت سرامیکی از انواع مختلف سرامیک میتوان استفاده کرد که از نظر زیبایی و استحکام باهم متفاوت هستند. دسته اول سرامیک ها، پرسلن های فلدسپاتیک هستند که بسیار زیبا هستند. دسته بعدی پرسلن های لیتیم دی سیلیکات هستند که استحکام بالاتری نسبت به دسته قبلی داشته و در مواردی که نیازمند استحکام بالاتر لمینیت به دلیل نیروهای فکی داشته باشیم، استفاده می شود. دسته آخر پرسلن های زیرکونیا هستند که برای لمینیت مناسب نیست زیرا ظاهر مناسبی نداشته.
میزان تراش:
لمینیت های سرامیکی از نظر تراش دو دسته هستند . برخی بدون تراش و برخی دیگر تراش حداقلی دارند که این تراش ضخامت کمی داشته (۰.۵ میلیمتر) ولی همچنان در مینای دندان است.
پس از انجام قالب گیری ، لمینیت سرامیکی در لابراتوآر ساخته می شود.
نحوه ساخت:
دو روش ساخت برای لمینیت های سرامیکی وجود دارد. روش اول : روش CAD-CAM که با دستگاه و بر اساس مدل کامپوتری ساخته می شود. روش دوم: روش پودر گذاری است که لایه لایه پودر گذاشته می شود تا لمینیت فرم بگیرد و با این روش لمینیت های زیبا تری ایجاد می شود.
ماندگاری لمینیت های سرامیکی:
ماندگاری لمینیت سرامیکی بر اساس آنچه در مقالات ذکر شده، ۱۰-۱۵ سال است ولی میزان ماندگاری بسته به رعایت و مراقبت بیمار متفاوت است. به علاوه عوامل دیگیری در ماندگاری لمینیت ها تاثیر گذار است که عبارتند از :

 

اگر فضای کافی وجود داشته باشد و اصلاحات لازم بیش از حد نباشد، امکان ساخت لمینت ها بدون آماده سازی وجود دارد که مستلزم چسباندن پوسته های سرامیکی نازک بدون هیچ گونه آماده سازی قبلی و آسیب به مینای دندان است.

جدیدترین مواد دارای استحکام و دوام کافی هستند که ممکن است فاست ها بدون خطر شکستگی احتمالی یا از دست دادن عملکرد روی دندان های عقب قرار گیرند. به این ترتیب با استفاده از سطوح سرامیکی می توان به سرعت و کارآمدی کل لبخند را شکل داد.

بسیاری از مردم آرزو می کنند که بتوانند دندان های خود را اصلاح کنند تا ظاهر زیبایی داشته باشند. روکش های پرسلن که اغلب به عنوان لمینت های سرامیکی شناخته می شوند، ممکن است گزینه ای عالی برای این افراد باشد. روکش‌های سرامیکی یک درمان جامع دندان‌پزشکی زیبایی شناختی می‌تواند بسیاری از عیوب زیبایی دندان را برطرف کند تا به افراد کمک کند تا بلافاصله لبخندهای زیبا داشته باشند. اگر به روشی ایمن و سریع برای صیقل دادن ظاهر دندان های خود نیاز دارید تا در زندگی خصوصی و کاری خود احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، لمینت های سرامیکی گزینه ای عالی هستند.

فرق لمینیت و کامپوزیت

لمینت و کامپوزیت دو روش محبوب برای اصلاح طرح لبخند و رفع مشکلات ظاهری دندان‌ها هستند. هر دو روش مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب بین آنها به عوامل مختلفی مانند هزینه، طول عمر، نیازهای درمانی و زیبایی فرد بستگی دارد. تفاوت‌های کلیدی بین لمینت و کامپوزیت می توان به مواردی اشاره کرد که شامل :  جنس آنها که لمینت از جنس سرامیک نازک و شفاف و کامپوزیت از جرزین کامپوزیت ساخته می‌شود. نحوه ساخت که لمینت در لابراتوار و توسط تکنسین دندانپزشکی و کامپوزیت توسط دندانپزشک و در مطب، به طور مستقیم روی دندان‌ها ساخته می‌شود. لمینت معمولاً 10 تا 15 و کامپوزیت 5 تا 10 سال عمر می‌کند. مقاومت و استحکام لمینت بالاتر است و احتمال لب پر شدن و یا شکستگی در کامپوزیت وجود دارد. لمین رنگ طبیعی‌تر و زیباتری دارد اما کامپوزیت ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ دهد و لکه‌دار شود. هزینه لمینت به دلیل نیاز به لابراتوار و مواد سرامیکی، بالاتر است. برای لمینت دندان نیاز به تراشیدن مینای دندان هست اما کامپوزیت در اکثر موارد نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد. در صورت لب پر شدن و یا شکستگی، لمینی قابل ترمیم نیست و باید تعویض شود اما کامپوزیت را می توان ترمیم کرد.

لمینیت سرامیکی

آیا دندان‌های من برای انجام لمینت مناسب هست؟

افرادی که می خواهند لمینت انجام دهند نمی توانند نشانه ای از بیماری پریودنتال داشته باشند. قبل از انجام هر کاری، دندانپزشک شما باید از سلامت دهان و دندان شما اطمینان حاصل کند. او همچنین باید بررسی کند که مینای دندان شما زیاد است، زیرا برای ایجاد فضایی برای روکش‌ها، باید مقدار کمی از مینای دندان را تراشید. همچنین، اگر دندان قروچه میکنید یا دندان های خود را به هم فشار می دهید، برای انجام این کار مناسب نیستید. کسانی که هر یک از این مشکلات دندانی را تجربه می کنند، باید قبل از دریافت هر گونه خدمات زیبایی، از آنها مراقبت کنند.

مراحل انجام لمینت

بعد از اینکه مشخص شد کاندیدای مناسبی برای روکش های سرامیکی هستید، باید قالبی از دندان شما ساخته شود. برداشت های شما به یک لابراتوار دندانپزشکی پست می شود، جایی که روکش های سفارشی شما از رزین یا پرسلن مرغوب تشکیل می شود. پس از اینکه دندانپزشک لمینت های شما را از لابراتوار دندانپزشکی دریافت کرد، به مطب باز خواهید گشت. در طی این جلسه، مقدار کمی از مینای دندان از سطح دندان شما پاک می شود. این کار فضایی را برای روکش‌های دندان ایجاد می‌کند و مینای دندان را برای افزایش چسبندگی کمی زبر می‌کند. پس از چسباندن روکش ها، می توان تغییرات جزئی برای اطمینان از راحتی و عملکرد صحیح آنها انجام داد. پس از اتمام کار، شما می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

لمینیت سرامیکی

مراقبت از لمینت‌ها

برخی از افراد تا چند روز پس از قرار دادن لمینت های دندانی خود حساسیت خفیفی به دمای مواد غذایی خواهند داشت، اما این باید بدون مداخله از بین برود. در مورد رنگ آمیزی، پرسلن از مینای طبیعی شما نفوذناپذیرتر است. با این حال، هنوز باید هنگام مصرف غذاها یا نوشیدنی هایی که ممکن است دندان های شما را تغییر رنگ دهند، مانند چای، انواع توت های تیره رنگ یا هر چیز اسیدی مراقب باشید. به منظور حفظ لمینت های جدید و دندان های خود، باید از یک روال مراقبت از دندان های خود پیروی کنید. این شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هر روز می شود. همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که حداقل دو بار در سال برای ارزیابی سلامت دندان به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

ماندگاری لمینت‌ها چه مدت است؟

هنگامی که به درستی از لمینت های سرامیکی مراقبت شود، می توانند 10 تا 20 سال دوام بیاورند. لمینت‌ها بسیار قوی هستند. در صورت مراقبت درست، باید برای مدتی طولانی دوام بیاورند.

شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره با متخصص لمینت دندان در کرج  و دیگر خدمات مانند ارتودنسی در کرج با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید. 02632529735

سوالات متداول

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

جهت اطلاع از قیمت لمینت دندان و مشاوره حضوری با متخصصان ما در اسمایل آرک تماس بگیرید.

چطوری می‌توانیم با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک ارتباط برقرار کنیم؟

جهت ار تباط با متخصصان ما در اسمایل آرک از طریق شماره‌های زیر اقدام فرمایید. ۰۲۶۳۲۵۲۹۷۳۵ - ۰۲۶۳۲۵۲۱۸۹۷ – ۰۹۳۵۴۳۰۳۶۹۶

چگونه از لمینت های خودمان مراقبت کنیم؟

برخی از افراد تا چند روز پس از قرار دادن لمینت های دندانی خود حساسیت خفیفی به دمای مواد غذایی خواهند داشت، اما این باید بدون مداخله از بین برود. در مورد رنگ آمیزی، پرسلن از مینای طبیعی شما نفوذناپذیرتر است. با این حال، هنوز باید هنگام مصرف غذاها یا نوشیدنی هایی که ممکن است دندان های شما را تغییر رنگ دهند، مانند چای، انواع توت های تیره رنگ یا هر چیز اسیدی مراقب باشید. به منظور حفظ لمینت های جدید و دندان های خود، باید از یک روال مراقبت از دندان های خود پیروی کنید. این شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هر روز می شود. همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که حداقل دو بار در سال برای ارزیابی سلامت دندان به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

5/5 - (9 امتیاز)

12 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
   هزینه درمان بستگی به نیاز بیمار و مدت درمان دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با هزینه لمینت دندان با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید.

 1. سلام وقتتون بخیر
  لمینت دندان چقدر ماندگاری دارد؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   ماندگاری لمینیت سرامیکی بر اساس آنچه در مقالات ذکر شده، ۱۰-۱۵ سال است ولی میزان ماندگاری بسته به رعایت بیمار متفارت است. جهت مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک اسمایل آرک تماس بگیرید.

 2. سلام وقتتون بخیر
  ایا لمینت باعث خراب شدن دندان‌ها می‌شود؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   خیر، اما بعد از یک تایم مشخصی دکتر باید دندان‌های شما را معاینه کند. شما می‌توانید برای دریافت وقت مشاوره با شماره های ۰۲۶۳۲۵۲۹۷۳۵ – ۰۲۶۳۲۵۲۱۸۹۷ – ۰۹۳۵۴۳۰۳۶۹۶ تماس حاصل فرمایید.

 3. سلام وقت بخیر آیا برای لمینت دندان ها تراش داده می شود؟

  1. سلام کامران عزیز، پاسخ این پرسش با توجه به دندان های شما، بر عهده ی پزشک متخصص است اما معمولا برای لمینت دادن ها به میزان لازم تراش میخورد

  1. کرج ، عظیمیه، میدان مهران، بلوار شریعتی، جنب بیمارستان تخت جمشید، ساختمان پزشکان کورش طبقه ۸ واحد ۸۰۴

  1. سلام بیتا جان،
   بله انواع خدمات ارتودنسی دندان در کرج در کلینیک اسمایل آرک صورت میگرد. برای دریافت مشاوره و نوبت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *