مراقبت-های-ارتودنسی-ثابت

مراقبت های ارتودنسی ثابت

فهرست مطالب

اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی؛ ارتودنسی یک راه حل و یا درمان مناسب برای مشکلات فک و دندان می باشد. انجام ارتودنسی روش های متفاواتی دارد که یکی از آنها ارتودنسی ثابت می باشد. پس از انجام ارتودنسی باید مراقبت های ارتودنسی ثابت را به خوبی رعایت کنید. در صورت کوتاهی ممکن از دچار مشکل و عوارض شوید.برای انجام ارتودنسی ثابت کرج می توانید به یکی از بهترین متخصص ارتودنسی کرج مراجعه کرده و مشکلات فک و دهان خود را با ایشان درمیان بگذارید. دکتر حمید گلشاهی یکی از بهترین متخصصین ارتودنسی می باشند، که می توانید برای معاینه و انجام ارتودنسی به کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک عظیمه کرج مراجعه کنید.

رزرو وقت :۰۲۶۳۲۵۲۱۸۹۷

فهرست مطالب

 • ارتودنسی ثابت چیست؟
 • انواع ارتودنسی ثابت
 • مراحل ارتودنسی ثابت
 • مراقبت های هفته اول ارتودنسی
 • عوارض ارتودنسی ثابت
 • مراقبت های ارتودنسی ثابت
 • هزینه ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت چیست؟

ارتودنسی ثابت روشی موثر برای درمان مشکلات دهان و دندان ها می باشد. در این روش بیمار نمی تواند دستگاه ها و سیم های ارتودنسی را از دهان خارج کند و این دستگاه ها تا زمان اتمام درمان بر روی دندان ها باقی خواهند ماند. معمولا مدت زمان و طول درمان ارتودنسی ثابت 2 سال می باشد اما با توجه به شرایط بیمار ممکن است طول درمان بیشتر و یا کمتر شود. پس از انجام ارتودنسی باید مراقبت های ارتودنسی ثابت را به خوبی انجام و رعایت کنید تا از بروز عوارض و مشکلات احتمالی به خوبی جلوگیری کنید.

 

ارتودنسی-ثابت-چیست؟

 

انواع ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت نیز دارای انواع مختلفی می باشد که انتخاب هر کدام بسته به شرایط بیمار می باشد. شاید برای شما سوال باشد که کدام روش ارتودنسی ثابت بهتر و مناسب تر می باشد؟ که باید بگوییم پاسخ به این سوال پس از انجام معاینات پزشکی مشخص می شود. انواع ارتودنسی ثابت عبارت اند از:

 • ارتودنسی ثابت فلزی
 • ارتودنسی ثابت نامرئی
 • ارتودنسی ثابت سرامیکی
 • ارتودنسی ثابت دیمون
 • ارتودنسی ثابت لینگوال

مراحل ارتودنسی ثابت

در مرحله اول پزشک و متخصص ارتودنسی شرایط دهان و دندان های بیمار را به خوبی مورد بررسی قرار می دهد. سپس از بیمار می خواهد برای تهیه عکس از وضعیت دندان های خود، به مراکز رادیولوژی مراجعه کند. پس از بررسی کامل و دقیق عکس رادیولوژی پزشک می تواند نوع درمان و طول درمان بیمار را تشخیص دهد و برای بیمار توضیح دهد. قبل از شروع درمان باید وضعیت لثه ها به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت نیاز به درمان و ترمیم لثه پرداخته شود. اکنون دیگر مراحل اصلی انجام ارتودنسی ثابت شروع می شود و پزشک با چسباندن براکت ها به دندان کار خود را آغاز می کند. پس از چسباندن براکت ها سیم هایی به آنها متصل می شوند که وظیفه اصلی آنها هدایت دندان ها به جای درست خود می باشد. در طول درمان خود هر 6 هفته لازم است که به پزشک خود مراجعه کرده و شرایط دندان ها را مورد بررسی قرار دهید.

مراقبت های هفته اول ارتودنسی

مراقبت های هفته اول ارتودنسی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. در این مدت ممکن از احساس درد و فشار بر روی دندان و لثه های خود داشته باشید. که این مشکل پس از یک یا دو روز بر طرف خواهد شد و می توانید از مسکن نیز استفاده کنید. در هفته اول سعی کنید به صورت کامل و دقیق به توصیه های پزشک خود عمل کنید. استفاده از موم ارتودنسی جز واجبات طول درمان شما می باشد. بهتر است آب نمک را در دهان غرغره کنید این کار تا حدودی می تواند دهان شما را ضد عفونی کند. در این مدت از غذا ها و نوشیدنی های خنک استفاده کنید. به طور کلی باید بگوییم بهداشت دهان و دندان را در این مدت زمان به خوبی رعایت کنید.

 

مراقبت-های-هفته-اول-ارتودنسی

 

عوارض ارتودنسی ثابت

ممکن است در روز های اول نصب برریس ها مشکلاتی به سراغ شما بیایند و شما را بسیار کلافه کنند. به عنوان مثال وجود احساس درد و فشار که این کاملا طبیعی می باشد و طی دو روز حل خواهد شد. در صورت احساس درد زیاد می توانید از پزشک بخواهید برای شما مسکن تجویز کند. مشاهده زخم بر روی لثه یا زبان نیازمند مراجعه به پزشک می باشد. در صورتی که براکت ها و سیم های ارتودنسی جدا شدند در اولین فرصت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. گاهی نیز شاهد ایجاد اختلالاتی در گفتار و خوردن غذا هستیم که در صورت جدی بودن مشکل می توانید به پزشک مراجعه کرد و جویای راه حل این مشکل شوید.

مراقبت های ارتودنسی ثابت

همانطور که گفته شد رعایت مراقبت های ارتودنسی ثابت جز واجبات و ضروری ترین امور پس از انجام ارتودنسی می باشد. رعایت این نکات سبب می شود تا بروز مشکلات و عوارض ارتودنسی به حداقل برسد. در این بخش به برسی نکات اصلی و مراقبت های ارتودنسی ثابت نیز می پردازیم.

 • استفاده از غذاهای نرم
 • عدم استفاده از تنقلاتی مانند: پسته، تخمه و …
 • عدم استفاده از غذاهای رنگی مانند سس، شکلات و …
 • در طول درمان هر 6 یا 8 هفته به متخصص مراجعه کرده
 • استفاده از مسواک مخصوص پس از هر بار غذا خوردن
 • رعایت کامل بهداشت دهان و دندان
 • استفاده از دهانشویه با مشورت پزشک

هزینه ارتودنسی ثابت کرج

یکی از پرتکرار ترین سوالات مراجعه کنندگان قیمت ارتودنسی ثابت می باشد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم هزینه ارتودنسی ثابت برای هر بیمار ممکن است متفاوت باشد و این به شرایط دهان و دندان بیمار بستگی دارد. میزان شدت ناهنجاری ها می تواند طول درمان فرد را افزایش دهد و این مورد سبب افزایش قیمت و هزینه های بیمار خواهد شد. برای اطلاع از قیمت ارتودنسی ثابت می توانید به کلینیک تخصوصی … مراجعه کنید و زیر دست بهترین پزشکان و متخصصان ارتودنسی معاینه شوید.

 

هزینه-ارتودنسی-ثابت

 

کلام پایانی

ارتودنسی ثابت یک روش موثر و عالی است که به افرادی که دچار مشکلات و ناهنجاری های دهان و دندان هستند، کمک می کند تا زیبایی لبخند خود را چند برابر کنند. انجام این درمان نیاز به مراقبت هایی دارد که رعایت آنها برای فرد بیمار ضروری و حیاتی می باشد. در صورت کوتاهی فرد با مشکلات و عوارض ارتودنسی نیز رو به رو خواهد شد. ارتودنسی انواع مختلفی دارد که مراجعه کننده می تواند با مشورت پزشک مناسب ترین روش را برای درمان خود انتخاب کند. کلینیک تخصصی اسمایل آرک با تجربه چندین ساله خود در زمینه ارتودنسی دندان و با دارا بودن بهترین پزشکان و متخصصین می تواند شما را در طول درمان ارتودنسی همراهی کرده و لبخند زیبا را به شما هدیه دهد.

رزرو وقت :۰۲۶۳۲۵۲۱۸۹۷

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ونیر کامپوزیت یا لمینیت سرامیکی؟

هر دو درمان برای بهبود لبخند شماست. هر کدام مزایا و معایبی دارند که با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شوند.مزیت لمینیت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیت در ثبات رنگ آن است. ونیر کامپوزیت ، بسته به میزان مصرف مواد رنگی توسط بیمار هر سال احتیاج به پالیش دارد تا رنگ آن مجددا به حالت اول برگردد اما لمینیت سرامیکی ثبات رنگ عالی داشته و به مرور زمان رنگ نمی گیرد. مزیت ونیر کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیکی هزینه کمتر آن نسبت به لمینیت و یک جلسه ای بودن درمان است. لمینیت سرامیکی یک درمان دو جلسه ای است.

اطلاعات بیشتر

ترمیم همرنگ ( کامپوزیت ) یا ترمیم غیر همرنگ ( آمالگام )؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]اکثر بیماران به دلیل زیبایی بیشتر، طرفدار ترمیم های همرنگ ( کامپوزیتی ) هستند. در مورد اینکه کدامیک بهتر هستند باید گفت که هیچ کدام بر دیگری ارجحیت نداشته و بسته به محل پوسیدگی، محل دندان در قوس فکی، میزان وسعت پوسیدگی، میزان نسج باقیمانده دندان پس از برداشت پوسیدگی، امکان ایزولاسیون دندان جهت ترمیم و… نوع ماده ترمیمی انتخاب می شود. پس بهتر است به جای اصرار به نوع خاصی از ماده ترمیمی ، انتخاب نوع ماده را به دندانپزشک خود بسپارید و مطمن باشید که با توجه به شرایط دندان ، مناسب ترین ماده ترمیمی انتخاب می شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image][vc_column_text]ملاحضات

اطلاعات بیشتر

انواع نگه دارنده های ارتودنسی

پس از اینکه روابط دندانی و فکی ایده آل و لبخندی زیبا برقرار شد، برای اینکه دندان ها به همان وضعیت نامرتبی قبل از شروع درمان بازگشت نکنند ، نیاز است از نگه دارنده های ارتودنسی استفاده شود. این نگه دارنده ها در واقع باعث ثبات نتایج درمان می شوند. لذا نگه دارنده ها از مهم ترین مراحل درمان هستند و بیمار باید از آنها طبق دستور پزشک خود به طور دقیق استفاده نماید. در غیر این صورت نامرتبی دندان ها باز می گردد و برای اصلاح دوباره آن ، درمان مجدد ارتودنسی لازم می گردد. نگه دارنده ها به

اطلاعات بیشتر

انواع درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی به دو نوع کلی متحرک و ثابت تقسیم می شود که هر یک دارای زیر مجموعه های بیشتری نیز هستند. مثلا درمان ثابت به انواع شفاف و ارتودنسی لینگوال و معمول فلزی تقسیم می شود. درمان ارتودنسی متحرک غالبا در سنین کودکی تا ۱۲ سالگی برای اصلاح مشکلات فکی و کمبود فضای دندانی ناحیه ای استفاده می شود. درمان ارتودنسی ثابت معمولا از سن ۱۲-۱۳ سالگی به بعد برای اصلاح موقعیت دندان ها و مرتب کردن کامل آنها به منظور برقراری طح لبخندی ایده آل انجام می شود. در بسیاری موارد بعد از درمان ارتودنسی متحرک، نیاز به

اطلاعات بیشتر