کامپوزیت دندان و انواع آن

امروزه توجه به ظاهر و تلاش در جهت بهتر شدن آن بسیار اهمیت یافته است. همه ی مردم در تلاش اند به نوعی نواقص ظاهری خود را رفع کرده و در جهت زیبا تر شدن حرکت کنند. دندان ها نیز یکی از عوامل موثر در زیبایی محسوب می شوند. توجه به سلامت دندان و رسیدگی به زیبایی ظاهر آن ها می تواند بر اعتماد به نفس، زیبایی لبخند و صورت، غذا خوردن و صحبت کردن شما تاثیر مثبت بگذارد. از جمله درمان هایی که بر روی دندان صورت میگیرد انجام نیر کامپوزیت می باشد. کامپوزیت دندان علاوه بر جنبه ی درمانی و پر کردن قسمت ها آسیب دیده می تواند جنبه ی زیبایی نیز داشته باشد که به عنوان یک روکش بر روی دندان ها کشیده می شود و ظاهری یک دست، تمیز و مرتب را خلق میکند. ونیر کامپوزیت انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن پرداخته می شود. این روش قطعا مزایا و عوارضی به همراه خواهد داشت که با علم بر آن می توان از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری نمود.هم چنین قیمت کامپوزیت دندان سوالی است که در ابتدا ذهن تمام بیماران را مشغول میکند و از آن جایی که همه تمایل به انجام یک کار با کیفیت اما با قیمت مناسب هستند، برای انجام کامپوزیت در کرج، عظیمیه، گلشهر، مهرشهر و جهانشهر بهتر است به کلینیک اسمایل آرک و دریافت نوبت از دکتر مریم منتظری شاهتوری بهترین متخصص کامپوزیت در کرج مراجعه نمایند.در مجموعه اسمایل آرک، سعی بر آن است که در کنار توانایی متخصصین با تجربه همچون دکتر مریم منتظری شاهتوری (متخصص ترمیمی دندان) با متریال خوب برای مراجعان کار کرده تا ماندگاری و طول عمر درمان را تضمین کنیم.برای اطلاع از قیمت ونیر کامپوزیت 1403 با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک جهت مشاوره تماس بگیرید. 02632529735

کامپوزیت ونیر دندان یکی از درمان های مورد تقاضا جهت داشتن لبخندی زیبا می باشد. در کنار توانایی و مهارت دندانپزشک یکی از عوامل مهم برای داشتن لبخندی زیبا و ماندگار استفاده از متریال مناسب با تکنیک مناسب است. از بهترین کامپوزیت ها برای انجام ونیر کامپوزیت، کامپوزیت آی پی اس(IPS) میباشد که در کنار زیبایی استحکام و ماندگاری بالایی دارد. از کامپوزیت های مناسب دیگر برای انجام ونیر کامپوزیت به کامپوزیت های اولترادنت، کازمادنت و سارمکو میتوان اشاره کرد. بر اساس بازه قیمت مراجعان میتوانند کامپوزیت خود را انتخاب کنند.

بسیاری از بیماران در مورد انواع مختلف روکش‌ها و تفاوت آنها با یکدیگر سوال می‌پرسند. انواع مختلفی از روکشها از جمله چینی، کامپوزیت و … وجود دارد. تفاوت اصلی بین آنها در موادی است که از آن ساخته شده اند و نحوه استفاده از این روکش‌ها.

ونیرهای کامپوزیت مستقیماً در دهان شما با استفاده از مواد رزین کامپوزیت ساخته می‌شوند، همانطور که شما پرکردن با آن را انجام می‌دهید. آنها می‌توانند از نظر زیبایی ترمیم بسیار خوبی باشند، که اساساً برای اصلاح خطوط دندانی استفاده می‌شود تا آنها را از نظر زیبایی در تصویر کلی بهتر قرار دهند. ونیرهای کامپوزیت مستقیماً به دندانها می‌چسبند، مواد در دهان شکل دهی و جلا داده می‌شود.

 

کامپوزیت لایرینگ یا کامپوزیت با لبه های شفاف چیست؟

در این روش از دو نوع کامپوزیت انامل و دنتین به جای یک کامپوزیت برای ونیر استفاده میشود. مزیت این کار نمای زیباتر و طبیعی تر ونیر کامپوزیت خواهد بود. در این روش سعی بر آن است که مشابه دندان که دارای دو نوع نسج سخت مینا و عاج است، ونیر کامپوزیت هم دو لایه متفاوت مینا و عاج داشته باشد چرا که هرکدام نقش های متفاوتی از نظر زیبایی شناسی ایفا میکنند. لذا این روش به ما این امکان رو میدهد تا ونیر کامپوزیت طبیعی تری داشته باشیم. ایجاد لبه های شفاف در لبه ونیر موجب طبیعی تر شدن آنها میشود اما تا حدی سلیقه ای نیز بوده و بعضی افراد ونیر با لبه های شفاف رو نمی پسندند. این لبه ها به هیچ عنوان استحکام کمتری نداشته و استحکام لبه ها به نوع کامپوزیت مورد استفاده و نحوه درمان بستگی دارد. در این مرکز با توجه به اینکهاز بهترین مواد و برندهای کامپوزیت استفاده میشود بدون هیچگونه نگرانی میتوانید ونیر کامپوزیت با لبه های شفاف و ظاهر کاملا طبیعی انجام دهید.

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینیت سرامیکی

 

ویژگی ونیر کامپوزیت لمینت سرامیکی
تراشیدن دندان در برخی موارد، ممکن است نیاز به تراشیدن کمی از دندان باشد معمولاً نیاز به تراشیدن دندان دارد
زمان درمان معمولاً یک جلسه معمولاً دو جلسه
هزینه کمتر از لمینت سرامیکی بیشتر از ونیر کامپوزیت
ماندگاری حدود 5 تا 7 سال حدود 10 تا 20 سال
شکستگی احتمال شکستن بر اثر عوامل مختلف احتمال شکستن کمتر
رنگ ممکن است با گذشت زمان تغییر کند ماندگاری رنگ بیشتر
قابلیت جویدن عملکرد جویدن طبیعی عملکرد جویدن طبیعی
استحکام کمتر بیشتر
قابلیت تعمیر آسان دشوار
کاربرد مناسب برای اصلاح رنگ، شکل و سایز دندان مناسب برای اصلاح رنگ، شکل و سایز دندان، پوشش پوسیدگی و ترک

ونیر کامپوزیت بدون تراش:

کامپوزیت یکی از مواد مورد استفاده در دندانپزشکی است که همرنگ دندان می باشد. کامپوزیت کاربرد های متنوعی دارد منجمله ترمیم دندان ها و … از انواع زیبایی آن در درمان های زیبایی و اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. ونیر لایه نازکی از کامپوزیت است که برای اصلاح بد رنگی های دندانی و فرم دندان ها استفاده می شود. این ماده حالت خمیری داشته که بر روی دندان قرار گرفته و با نور سخت می گردد. ونیر کامپوزیت یکی از روش های محبوب برای اصلاح لبخند است.
مزایای ونیر کامپوزیت :
مهم ترین مزیت ونیر کامپوزیت ، تراش حداقلی یا به عبارتی بدون تراش دندان است. از دیگر مزایای آن هزینه کمتر در مقایسه با سایر درمان های زیبایی است و مزیت دیگر آن یک جلسه ایی بودن درمان است.
معایب ونیر کامپوزیت:
احتمال تغییر رنگ ونییر کامپوزیت بیشتر است و هر چه مصرف مواد رنگی مانند چای، قهوه، سیگار و قلیان و… توسط بیمار بیشتر باشد احتمال تغییر رنگ نیز بیشتر است. این تغییر رنگ در صورت مراجعه سالیانه بیمار با پالیش به راحتی قابل اصلاح می باشد.
دوام و طول عمر ونیر کامپوزیت:
در مقالات طول عمر ونییر های کامپوزیتی ۵-۷ سال ذکر گردیده است اما این میزان بسته به شرایط نگه داری بیمار متفاوت است و با رعایت و نگه داری مناسب ، این میزان می تواند افزایش یابد.

 

ونیر کامپوزیت

چگونه از ونیرهای کامپوزیت مراقبت کنیم؟

هنگامی که مجموعه ای از ونیرهای کامپوزیت جدید را دریافت می‌کنید، باید مطمئن شوید که آنها دوام دارند . بنابراین بهترین روش برای حفظ ونیرهای کامپوزیت در بهترین شکل برای سال‌های آینده رعایت بهداشت دهان و دندان، توجه به برخی موضوعات  در رژیم غذایی خود و مرعه منظم به دندانپزشک می‌باشد. پس از انجام ونیر کامپوزیت بهتر است تا 48 ساعت از نوشیدن چایی و نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید و بهتر است در طولانی مدت مصرف این نوشیدنی ها را کاهش دهید. از میل کردن غذا های سفت و چسبنده بپرهیزید. از دندان قروچه، جویدن ناخن، باز کردن خوراکی ها و شکستن خشکبار با دندان بپرهیزید. مرتب به بهداشت دندان هایتان توجه کنید از مسواک، نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید. البته استفاده از مسواک برقی فشار زیادی به دندان ها وارد می کند و ممکن است به دندان آسیب بزند. سیگار، قیلون به باعث بد رنگ شدند کامپوزیت ها می شود. نوشیدن نوشابه های گاز دار و اسیدی دندان ها را دچار مشکل می کند.

نحوه اعمال ونیرهای کامپوزیت

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از متمایزترین عوامل بین انواع مختلف روکش، نحوه استفاده از آنها در دهان است.

ونیرهای کامپوزیت مستقیماً با استفاده از مواد پرکننده رزین کامپوزیت اعمال می‌شوند و به دندان‌ها می‌چسبند. بنابراین این ماده یک ماده بتونه مانند است که دقیقاً به همان چیزی که می‌خواهیم شکل می‌دهیم، سپس مستقیماً تنظیم می‌شود، به دندان‌ها می‌چسبد و در جای خود شکل می‌گیرد و صیقل داده می‌شود.

کاربردهای درمانی و زیبایی ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت یک لایه نازک از جنس مواد همرنگ دندان است که به منظور اصلاح طرح لبخند و رفع مشکلات ظاهری و گاهاً جزئی دندان‌ها به سطح آنها چسبانده می‌شود. این روش درمانی به دلیل مزایای متعددی که دارد، به یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی در دندانپزشکی تبدیل شده است.

کاربردهای درمانی ونیر کامپوزیت:

اصلاح تغییر رنگ دندان: ونیر کامپوزیت می‌تواند برای پوشاندن لکه‌های زرد و قهوه‌ای دندان‌ها، ناشی از مصرف چای، قهوه، سیگار و یا عواملی مانند تتراسایکلین، به کار رود.
بستن فاصله بین دندان‌ها: به کمک ونیر کامپوزیت می‌توان به طور موثری دیاستم یا فاصله بین دندان‌ها را از بین برد و لبخندی زیباتر داشت.
اصلاح لب پر شدن و شکستگی جزئی دندان: در صورت لب پر شدن یا شکستگی جزئی لبه دندان، ونیر کامپوزیت می‌تواند راه حلی مناسب برای ترمیم و زیبایی دندان باشد.
اصلاح نامرتبی جزئی دندان‌ها: در موارد نامرتبی جزئی دندان‌ها، ونیر کامپوزیت می‌تواند به عنوان جایگزینی برای ارتودنسی، به منظور اصلاح طرح لبخند به کار رود.
پوشاندن نقص‌های مینای دندان: ونیر کامپوزیت می‌تواند برای پوشاندن نقص‌های مینای دندان مانند هیپوپلازی (مینای ناقص) و یا اپیدمیوز (لکه‌های سفید روی دندان) به کار رود.
افزایش طول و یا تغییر شکل دندان: با استفاده از ونیر کامپوزیت می‌توان دندان‌های کوتاه را بلندتر کرد و یا شکل نامناسب دندان‌ها را اصلاح نمود.

کاربردهای زیبایی ونیر کامپوزیت:

سفید کردن دندان‌ها: ونیر کامپوزیت می‌تواند برای سفید کردن دندان‌هایی که به روش‌های معمول مانند بلیچینگ جواب نمی‌دهند، به کار رود.
اصلاح طرح لبخند: با استفاده از ونیر کامپوزیت می‌توان لبخندی زیباتر و متناسب با چهره فرد طراحی و اجرا نمود.
جوانسازی لبخند: ونیر کامپوزیت می‌تواند با پوشاندن خطوط لبخند و تیرگی لثه‌ها، لبخندی جوان‌تر و شاداب‌تر به فرد هدیه دهد.

قیمت کامپوزیت ونیر چقدر است؟

تفاوت‌های فیزیکی بین انواع مختلف روکشها در جنس و کاربرد آن است.

معمولاً بین ونیرهای کامپوزیت و سایر روکشها تفاوت قیمت وجود دارد. روکش‌های رزین کامپوزیت معمولاً کمی ارزان‌تر هستند، زیرا مستقیماً در دهان ساخته می‌شوند و بنابراین هزینه‌های آزمایشگاهی در ارتباط با آن‌ها وجود ندارد.

 

لک شدن ونیرهای کامپوزیت

پس از انجام این روش برای گرفتن ونیرهای کامپوزیت، احتمالاً می‌خواهید بدانید که چگونه از آنها مراقبت کنید و آنها را کاملاً جدید نگه دارید.

شما می‌توانید ونیرهای کامپوزیت را لکه دار کنید. موارد خاصی که دندان‌های دیگر را لکه دار می‌کنند، روکشها را نیز لکه دار می‌کنند. بنابراین چیزهای رنگدانه مانند شراب قرمز، یا حتی قهوه، یا مطمئناً دود سیگار به مرور زمان سایه آنها را تغییر می‌دهد. اغلب اوقات، می‌توان آن‌ها را به رنگ اصلی خود براق کرد، اما گاهی اوقات رنگ گرفتگی عمیق‌تر وجود دارد که نیاز به جایگزینی آن می‌شود.

 

ونیر کامپوزیت

آیا می‌توان ونیرهای کامپوزیت را سفید کرد؟

پس از چندین سال استفاده از ونیرهای کامپوزیت، اجتناب ناپذیر است که آنها مانند زمانی که برای اولین بار آنها را خریداری کردید سفید به نظر نرسند.

ونیرهای کامپوزیت اندکی سفید می‌شوند، اما نه به اندازه ساختار طبیعی دندان. از آنجایی که آنها فقط جلوی دندان را می‌پوشانند، از نظر تئوری می‌توانید داخل آن را روشن کنید و مقداری از آن جلوه شفاف را برای براق شدن دندان به دست آورید. اما معمولاً به همان سرعت بقیه دندان‌های شما سفید نمی‌شوند.

 

دوام ونیر کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت معمولاً به اندازه روکش‌های چینی یا روکش‌های سرامیکی فشرده دوام نمی‌آورند، فقط به این دلیل که مواد کاملاً قوی نیستند. به خوبی به دندان می‌چسبد، اما مقاومتی در برابر شکستگی که روکش‌های دیگر دارند را ندارد. بنابراین، در بیشتر موارد، به اندازه بقیه دوام نخواهند داشت.

 

آشنایی با انواع ونیرها

روکش‌های چینی

ونیرهای چینی به صورت سفارشی در آزمایشگاه ساخته می‌شوند تا متناسب با لبخند منحصر به فرد شما باشند. آنها از پرسلن ساخته شده اند همانطور که از نام آن پیداست،کیفیتی شفاف دارد و به روکشها اجازه می‌دهد فوق العاده طبیعی به نظر برسند. مواد چینی با کیفیت بالا نیز در برابر لکه بسیار مقاوم هستند.

علاوه بر این، روکش‌های چینی بسیار بادوام هستند. در حالی که اگر مراقب نباشید هنوز ممکن است به آنها آسیب وارد شود، روکشها می‌توانند تا 10 سال دوام بیاورند.

ونیرهای رزینی کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت به طور مستقیم روی دندان طبیعی شما از یک رزین سفید رنگ تراشیده می‌شوند. آنها معمولاً به حداقل آمادگی دندان نیاز دارند، بنابراین ممکن است در برخی موارد برگشت پذیر باشند. و از آنجایی که آنها اغلب در یک روز تکمیل می‌شوند، بیماران نیازی به استفاده از روکش موقت در حین انجام ترمیم چینی ندارند.

این روکشها گزینه ای مقرون به صرفه با چندین مزیت برای ارائه هستند، اما با برخی از معایب احتمالی نیز همراه هستند. به عنوان مثال، ونیرهای کامپوزیت به اندازه ونیرهای چینی همه کاره نیستند. آنها به اندازه پرسلن قوی نیستند و ممکن است در موقعیت‌های با سایش بالاتر مناسب نباشند.

ونیرهای کامپوزیت معمولاً طول عمر کمتری نسبت به نمونه‌های چینی خود دارند. و همچنین ممکن است نتوانند به همان میزان عیوب را بپوشانند.

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در رابطه ونیر کامپوزیت و انجام دیگر خدمات مانند ارتودنسی دندان، لمینت سرامیکی و … با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید.02632529735

سوالات متداول

هزینه ونیر کامپوزیت چقدر است؟

جهت اطلاع از قیمت ونیر کامپوزیت و مشاوره حضوری با متخصصان ما در اسمایل آرک تماس بگیرید.

چطوری می‌تونیم با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک ارتباط برقرار کنیم؟

جهت ار تباط با متخصصان ما در اسمایل آرک از طریق شماره‌های زیر اقدام فرمایید. ۰۲۶۳۲۵۲۹۷۳۵ - ۰۲۶۳۲۵۲۱۸۹۷ – ۰۹۳۵۴۳۰۳۶۹۶

آیا می‌توان ونیرهای کامپوزیت را سفید کرد؟

پس از چندین سال استفاده از ونیرهای کامپوزیت، اجتناب ناپذیر است که آنها مانند زمانی که برای اولین بار آنها را خریداری کردید سفید به نظر نرسند. ونیرهای کامپوزیت اندکی سفید می‌شوند، اما نه به اندازه ساختار طبیعی دندان. از آنجایی که آنها فقط جلوی دندان را می‌پوشانند، از نظر تئوری می‌توانید داخل آن را روشن کنید و مقداری از آن جلوه شفاف را برای براق شدن دندان به دست آورید. اما معمولاً به همان سرعت بقیه دندان‌های شما سفید نمی‌شوند.»

5/5 - (8 امتیاز)

10 پاسخ

  1. سلام دوست عزیز
   هزینه درمان بستگی به نیاز بیمار و مدت درمان دارد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در رابطه با هزینه ونیر کامپوزیت با کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک در تماس باشید.

  1. سلام دوست عزیز
   کرج ، عظیمیه، میدان مهران، بلوار شریعتی، جنب بیمارستان تخت جمشید، ساختمان پزشکان کورش طبقه ۸ واحد ۸۰۴ (کلینیک دندانپزشکی اسمایل آرک)

  1. سلام دوست عربز
   برای این موارد بهتر است به کلینیک مراجعه نمایید تا متخصصان ما پس از معاینه مناسب ترین روش درمان را برای شما در نظر بگیرند.

 1. سلام وقت بخیر برای انجام کامپوزیت دندان ها تراش داده می شود؟

  1. سلام مهسا جان،
   تشخیص این کار بر عهده ی پزشک است. اما به طور کل همیشه در هر درمانی سعی بر نگهداری دندان اصلی به صورت سالم می باشد و در کامپوزیت نیز سعی می شود تا دندان ها تراش داده نشود مگر در شرایط خاص.

  1. سلام نوید جان،
   معمولا کامپوزیت ونیر دندان در یک یا دو جلسه بنا به صلاح دید پزشک صورت میگیرد. اما گاها به دلیل مشکلات دندانی ممکن است طولانی تر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *