ارتودنسی ثابت یا متحرک

فرق ارتودنسی ثابت و متحرک

فهرست مطالب

ارتودنسی یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که مشکلات بهم ریختگی دندان دارند. دو روش کارآمد و مهم برای رفع این بهم ریختگی‌ها استفاده از ارتودنسی ثابت و متحرک است. استفاده از نوع ارتودنسی بسته به نوع بهم ریختگی دندان و تشخیص پزشک دارد. اگر شما نیز می‌خواهید بدانید فرق ارتودنسی ثابت و متحرک چیست و کدام روش برای چه افرادی کارآمدتر است لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ارتودنسی ثابت یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی و درمانی دندان است. این روش از سنین کودکی تا نوجوانی و بزرگسالی اجرا می‌شود و بهم ریختگی‌های دندان را رفع می‌کند. با پیشرفت علم و تکنولوژی در صنعت پزشکی و دندانپزشکی روش‌های بکارگرفته شده در زیبایی دندان بی‌شمار شده‌اند که نیاز است برای نتایج مطلوب ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

ارتودنسی ثابت چیست؟

یکی از روش‌های موثر برای رفع بهم ریختگی دندان استفاده از ارتودنسی ثابت است. در این روش براکت‌های ارتودنسی با استفاده از یک چسب مخصوص روی دندان به کار گرفته می‌شود. این چسب برای دندان‌ها کاملا بی‌ضرر بوده و هیچ گونه آسیبی به آن نمی‌رساند. جهت نتیجه گیری رضایت بخش بیمار باید تا پایان دوره ارتودنسی را در دهان خود نگه دارد و تنها زمانی آن را خارج کند که پزشک تشخیص دهد.

این روش برای افرادی مناسب است که دندان‌های بسیار نامنظم با بهم ریختگی‌های بسیار پیچیده دارند. چرا که ارتودنسی ثابت منجر به حرکت ریشه‌های دندان و مرتب کردن آن‌ها می‌شود. در این روش دست دندانپزشک برای مرتب کردن دندان بازتر است و طبیعتا نتیجه حاصل از ارتودنسی ثابت بسیار مطلوب‌تر خواهد بود.  برای فهمیدن فرق ارتودنسی ثابت و متحرک نیاز است که ارتودنسی متحرک را نیز در ادامه مورد بررسی قرار دهیم.

 

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی متحرک چیست؟

دومین روشی که برای رفع بهم ریختگی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد ارتودنسی متحرک است. با توضیح این روش متوجه فرق ارتودنسی ثابت و متحرک خواهید شد. دامنه حرکت ریشه دندان در این روش بسیار محدود است. از این رو این روش برای مرتب‌سازی دندان‌های کودکان کارآمدتر است.

در این روش پزشک قالبی از فک بالا و پایین دندان‌های بیمار تهیه کرده و از روی آن پلاکی برای دندان‌های بیمار تهیه می‌کند. یکی از مزایای ارتودنسی متحرک نسبت به ثابت این است که امکان خروج آن در هنگام خوردن غذا وجود دارد. این روش معمولا برای رفع بهم ریختگی دندان در سنین رشد به کار می‌رود و در مورد مشکلات شدیدتر پاسخگو نخواهد بود.

 

تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک چیست؟

با تعریف این دو روش تا کنون باید متوجه فرق ارتودنسی ثابت و متحرک شده باشید. از جمله تفاوت‌های این دو روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        استفاده در دوره‌های متفاوت رشد

ارتودنسی متحرک با توجه به محدودیت در جابه جایی ریشه دندان، برای افرادی مناسب است که در سنین رشد و کودکی قرار دارند اما ارتودنسی ثابت نتیجه بهتری در جابه جایی ریشه دندان دارد و برای سنین بالاتر مناسب است.

·        امکان جا به جایی

در ارتودنسی متحرک امکان جابه جایی بلوک‌های ارتودنسی وجود دارد در حالی که در ارتودنسی ثابت این امکان وجود ندارد.

·        قیمت

قیمت ارتودنسی ثابت نسبت به ارتودنسی متحرک بیشتر است.

·        نتیجه کار

در ارتودنسی ثابت امکان جابه جایی ریشه دندان بیشتر است و نسبت به ارتودنسی متحرک نتیجه مطلوب‌تری خواهد داشت.

 

ارتودنسی متحرک

انجام خدمات ارتودنسی ثابت و متحرک در کرج

جهت نتیجه مطلوب از ارتودنسی دندان بهتر است این کار را نزد یک متخصص ارتودنسی با تجربه انجام دهید. یکی از بهترین دندانپزشکان در زمینه ارتودنسی در شهر کرج است. با مراجعه به سایت درخواهید یافت که تمام کسانی که نزد دکتر حمید گلشاهی در کرج خدمات ارتودنسی انجام داده‌اند رضایت کامل و صددرصدی داشته ‌اند.

دکتر حمید گلشاهی متخصص ارتودنسی در کرج از پزشکان برتر در زمینه انجام خدمات ارتودنسی ثابت و متحرک است.

قیمت خدمات ارتودنسی در کرج چگونه است؟

با مشخص شدن فرق ارتودنسی ثابت و متحرک اکنون دیگر می‌دانید که قیمت ارتودنسی ثابت نسبت به متحرک همیشه بالاتر است. با این حال عوامل مختلفی در قیمت ارتودنسی کرج تاثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        هزینه‌های انجام مشاوره و ویزیت

پیش از انجام ارتودنسی در کرج پزشک باید وضعیت دندان‌های شما را کاملا بررسی‌ کرده و شما را با خدماتی که قرار است انجام دهد آشنا کند. بخشی از این هزینه‌ها مربوط به ویزیت و مشاوره دندانپزشک است.

·        نوع بریس

بریس ارتودنسی دارای دو نوع سنتی فلزی و اینویزیلاین است. طبیعتا بریس‌های سنتی متداول‌تر بوده و برای اغلب بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که بریس‌های اینویزیلاین به صورت پلاستیک‌های شفافی هستند و به صورت سفارشی برای بیماران‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو قیمت بیشتری دارند.

·        میزان تخصص و مهارت

برای انجام خدمات ارتودنسی داشتن تخصص در این زمینه لازم است اما کافی نیست. به عبارت دیگر متخصص ارتودنسی کرج علاوه بر داشتن تخصص در این زمینه باید دارای مهارت و تجربه کافی نیز باشد. این مورد نیز یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت ارتودنسی کرج است.

·        پوشش بیمه

برخی از پوشش‌های بیمه تعداد کمی یا تمام خدمات ارتودنسی را پوشش می‌دهند. این در حالی است که برخی دیگر از بیمه‌ها هیچ گونه از این خدمات را پوشش نمی‌دهند.

·        نوع ارتودنسی

بسته به این که ارتودنسی از نوع ثابت یا متحرک باشد قیمت متفاوتی دارد. به طور کلی قیمت ارتودنسی ثابت کرج بیشتر از متحرک است.

جمع بندی

ارتودنسی یکی از بهترین روش‌های شناخته شده برای رفع بهم ریختگی دندان است. ارتودنسی دارای دو نوع ثابت و متحرک است.  فرق ارتودنسی ثابت و متحرک در میزان تحرک و قابلیت جابه جایی آن است. از طرفی ارتودنسی متحرک برای دوره رشدی پایین‌تر و کودکان است. در حالی که ارتودنسی ثابت پتانسیل جابه جایی بیشتر ریشه را داشته و برای سنین بالاتر مناسب است. هزینه انجام خدمات ارتودنسی ثابت نسبت به متحرک بیشتر است. دکتر حمید گلشاهی یکی از بهترین پزشکان در زمینه انجام خدمات ارتودنسی ثابت و متحرک در کرج است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ونیر کامپوزیت یا لمینیت سرامیکی؟

هر دو درمان برای بهبود لبخند شماست. هر کدام مزایا و معایبی دارند که با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شوند.مزیت لمینیت سرامیکی نسبت به ونیر کامپوزیت در ثبات رنگ آن است. ونیر کامپوزیت ، بسته به میزان مصرف مواد رنگی توسط بیمار هر سال احتیاج به پالیش دارد تا رنگ آن مجددا به حالت اول برگردد اما لمینیت سرامیکی ثبات رنگ عالی داشته و به مرور زمان رنگ نمی گیرد. مزیت ونیر کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیکی هزینه کمتر آن نسبت به لمینیت و یک جلسه ای بودن درمان است. لمینیت سرامیکی یک درمان دو جلسه ای است.

اطلاعات بیشتر

ترمیم همرنگ ( کامپوزیت ) یا ترمیم غیر همرنگ ( آمالگام )؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]اکثر بیماران به دلیل زیبایی بیشتر، طرفدار ترمیم های همرنگ ( کامپوزیتی ) هستند. در مورد اینکه کدامیک بهتر هستند باید گفت که هیچ کدام بر دیگری ارجحیت نداشته و بسته به محل پوسیدگی، محل دندان در قوس فکی، میزان وسعت پوسیدگی، میزان نسج باقیمانده دندان پس از برداشت پوسیدگی، امکان ایزولاسیون دندان جهت ترمیم و… نوع ماده ترمیمی انتخاب می شود. پس بهتر است به جای اصرار به نوع خاصی از ماده ترمیمی ، انتخاب نوع ماده را به دندانپزشک خود بسپارید و مطمن باشید که با توجه به شرایط دندان ، مناسب ترین ماده ترمیمی انتخاب می شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image][vc_column_text]ملاحضات

اطلاعات بیشتر

انواع نگه دارنده های ارتودنسی

پس از اینکه روابط دندانی و فکی ایده آل و لبخندی زیبا برقرار شد، برای اینکه دندان ها به همان وضعیت نامرتبی قبل از شروع درمان بازگشت نکنند ، نیاز است از نگه دارنده های ارتودنسی استفاده شود. این نگه دارنده ها در واقع باعث ثبات نتایج درمان می شوند. لذا نگه دارنده ها از مهم ترین مراحل درمان هستند و بیمار باید از آنها طبق دستور پزشک خود به طور دقیق استفاده نماید. در غیر این صورت نامرتبی دندان ها باز می گردد و برای اصلاح دوباره آن ، درمان مجدد ارتودنسی لازم می گردد. نگه دارنده ها به

اطلاعات بیشتر

انواع درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی به دو نوع کلی متحرک و ثابت تقسیم می شود که هر یک دارای زیر مجموعه های بیشتری نیز هستند. مثلا درمان ثابت به انواع شفاف و ارتودنسی لینگوال و معمول فلزی تقسیم می شود. درمان ارتودنسی متحرک غالبا در سنین کودکی تا ۱۲ سالگی برای اصلاح مشکلات فکی و کمبود فضای دندانی ناحیه ای استفاده می شود. درمان ارتودنسی ثابت معمولا از سن ۱۲-۱۳ سالگی به بعد برای اصلاح موقعیت دندان ها و مرتب کردن کامل آنها به منظور برقراری طح لبخندی ایده آل انجام می شود. در بسیاری موارد بعد از درمان ارتودنسی متحرک، نیاز به

اطلاعات بیشتر